Kad bude gotovo, taj projekt će Ini omogućiti validaciju planirane izgradnje postrojenja u Sisku, a koji je Ina obećala kao deo kompenzacijskih mera nakon najave zatvaranja osnovne prerade nafte u sisačkoj Rafineriji, piše Poslovni.hr.
To u objavi navodi i DSEC istaknuvši kako projekt ima za cilj da "uspostavi održivu industrijsku aktivnost kao alternativu za Rafineriju nafte Sisak".
Plan je da biorafinerija ima godišnji kapacitet 55.000 tona druge generacije (2G) bioetanola, a za sirovinu će koristiti lokalno uzgajan miskantus i lignoceluloznu biomasu, kao što su ostaci žitarica i uljarica. Prema Studiji uticaja na životnu sredinu budućeg postrojenja za bioetanol iz 2017. razmatra se i proizvodnja električne energije za vlastite potrebe iz obnovljivih izvora (ostaci biomase iz proizvodnje i po potrebi drvna sječka), te proizvodnja ugljen-dioksida nastalog u proizvodnji bioetanola, koji bi se koristio za povećanje randmana nafte.
Za planirani proizvodni kapacitet godišnja količina potrebne sirovine procenjena je na 370.000 tona, koje Ina namerava da osigura prikupljanjem poljoprivrednih ostataka direktno sa njiva, te uzgojem energetskih biljaka u krugu 75 km oko Siska.
Ina je pre nekoliko meseci dovršila testiranje miskantusa za proizvodnju biogoriva, poručivši kako su rezultati testiranja optimistični jer su pokazali da tehnologija "sunliquid" može uspešno da preraditi miskantus u lignocelulozne šećer i etanol.
Partizan razbio Zvezdu i odigrao najbolji meč sezone! Obradovićev tim dominirao, Grobari slavili pred Delijama
Srbija pregazila Dansku i ide na Eurobasket: Blistali Aleksa i Balša, a moglo je i ubedljivije!
Uhapšeno 11 osoba zbog pada nadstrešnice na Železničkoj stanici: Preti im do 12 godina zatvora
Partizan za 55 dana mora da sakupi milione evra: Rasim Ljajić otkrio koliko crno-beli duguju!
Mondo ukrštenica za 21. novembar: Jutarnja zabava i "razgibavanje" mozga!