Listom dominiraju tehnološke profesije, inženjerstvo, analiza podataka i poslovi iz STEM područja (science, technology, engineering, mathematics), odnosno nauka, tehnologija, inženjerstvo i matematika.

Procena je, doduše, rađena na osnovu podataka korisnika iz SAD-a, ali uz neke manje oscilacije u poretku, svakako važi za globalno tržište rada. Srbija je sa svojim "najtraženijim" frizerima, zavarivačima... ili, u najboljem slućaju, gejming softverašima je još daleko.

RETKA NE-IT ZVERKA - MEDICINSKI TEHNIČAR

Kao što smo mogli i da pretpostavimo, u digitalno doba samo se nekoliko zanimanja probilo na listu zanimanja (prema potrebama iskazanim u poslednjih pet godina), a da nisu iz oblasti tehnologije. Tako jedino zanimanje koje je moguće obavljati sa završenom srednjom školom u Top 15 je medicinski tehničar, odnosno zdravstveni asistent (za autiszte ili ljude sa mentalnim probelmima)..

Najtraženije zanimanje u svetu, prema analizi LinkedIna, je stručnjak za veštačku inteligenciju (godišnja stopa rasta čak 74 odsto), drugi je inženjer za robotiku, a na trećem je naučnik za podatke.

Ovi poslednji imaju primenu u gotovo svim oblastima današnjice. U trgovin recimo rade analize za rast profita - istražuju ponašanje kupaca, proširuje to istraživanje na širu populaciju, rade statističke analize, prezentuju pronađene zakonitosti i predloge za unaprjeđenja usluga itd.

Više od 80 odsto najtraženijih zanimanja u Top 15 su iz IT struke. Na visokom četvrtom mestu je "full stack" razvojni inženjer. Reč je o programerima koji održavaju softver i rade njegovu nadogradnju. I peti na spisku je posao iz IT sektora – inženjer za pouzdanost internet stranice.

Sledi stručnjak za uspeh klijenata, predstavnik za razvoj prodaje, inženjer podataka, stručnjak za internet sigurnost, bekend programer, direktor za prihode, klaud (claud) inženjer, javaskript (JavaScript) programer…