Proizvodnja u pogonima francuskog proizvođača Tigar Tajersa (Tigar Tyres iz grupe Mićelin) u Pirotu i Babušnici je zaustavljena danas u 14 sati.
Ostao je samo minimum neophodnih aktivnosti koje se organizuju u bezbednim uslovima, saopšteno je iz te kompanije.
U saopštenju se navodi da se kompanija ''u ovom izazovnom periodu suočava sa smanjenjem svojih porudžbina, tako da postoji potreba za prilagođavanjem proizvodnje’".
"Pratimo sve interne protokole da bismo osigurali bezbedno zaustavljanje proizvodnje i zaštitili sve zaposlene u Pirotu i Babušnici.
Trajanje prekida proizvodnje biće razmatrano u narednom periodu, u zavisnosti od situacije", ističu u Tigar Tajersu.
HOTELIJERI OČAJNI, NUDE PODELU GUBITKA NA TRI DELA
A muke nemaju samo u proizvodnim delatnostima, jer do sada su najgore prošli oni čiji je biznis vezan za turizam.
Direktor poslovnog Udruženja hotelijera i restoratera Srbije (Hores), Georgi Genov, rekao je danas da turistička preduzeća, iako su prva osetila posledice pandemije ; korona virusa, nikakvu pomoć od države nisu dobila, pa se zaposlenima isplaćuju minimalne zarade.
On je za Betu rekao da je u turizmu promet bio smanjen još u februaru za oko 60 odsto i da su već tada svi stranci otkazali aranžmane, a da je u martu otkazano oko 80 odsto poseta.
"Prošle godine, od 1. januara do kraja maja je registrovano 3,5 miliona noćenja, a ove godine ćemo u tom periodu izgubiti dva miliona noćenja", rekao je Genov. ;
Ocenio je da je za sada "najavljena državna pomoć "u magli" jer nema nikakve uredbe koja to garantuje".
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić rekao je pre dva dana da "nije od lažljivih političara i da privrednici koji će sutra tražiti pomoć ne traže tri, umesto izgubljenog jednog miliona i da će država nadoknaditi polovinu", kazao je Genov. ;
Genov je rekao da su vlasnici hotela i restorana posle isplate plata potpuno iscrpljeni jer su januar i februar inače najslabiji meseci u turizmu, osim u planinskom delu Srbije, a da su kafići u nešto povoljnijoj situaciji jer ne moraju da nabavljaju repromaterijal unapred pa imaju još neke finansijske zalihe.
Dodao je da su sada turistički radnici uglavnom poslati na odmore, a da bi se sačuvali u radnom odnosu neophodna je pomoć države. ;
"Od Vlade Srbije očekujemo odgovor da, ako u budžetu nema novca za pomoć, to saopšti pa da tražimo drugo rešenje, možda prodajom dela imovine", rekao je Genov.
Najpoštenije rešenje, prema njegovim rečima, je da država snosi trećinu štete od epidemije, drugu trećinu poslodavci i treću radnici.
Od pomoći bi, kako je rekao, bili i povoljni krediti koje bi obezbedila država sa kamatom od jedan odsto i grejs periodom od 12 meseci.
Dinamo Zagreb prestigao Crvenu zvezdu: Pogledajte tabelu Lige šampiona posle drugog kola
Grobari prave najbolju atmosferu u Evroligi: Partizanu veliko priznanje, kapiteni izglasali!
Veče čuda u Ligi šampiona, velikani pali: Real Madrid i Bajern u neverici, izgubili od autsajdera!
Evo šta se gradi na mestu stare autobuske stanice u Beogradu: Rušenje već počelo, niče luks zgrada, ima i ime
Košarkaš Partizana i zvanično u NBA ligi: Crno-belima stiže obeštećenje, Amerikanac nije odmah otpušten