Republički zavod za statistiku (RZS) saopštio je da je tokom aprila izdato 1.016 građevinskih dozvola.

Pad je možda i neočekivano veliki, s obzirom na to da je izostao u, zbog korona virusa, jednako problematičnom martu. S druge strane, Agencija za privredne registre je krajem aprila zabeležila pad u broju podnetih zahtevba za građevinseke dozvole za trećinu. Ipak, zbrojni podaci nisu tako loši.

"Ako se posmatra period od početka godine, za prva četiri meseca 2020. godine, ukupan broj izdatih dozvola povećan je za 4,1%", navodi RZS.

Od građevinskih dozvola izdatih u aprilu, gotovo 70% se odnosi na zgrade, a nešto više od 30% na ostale građevine.

U strukturi zgrada sa 62,5% dominiraju stambene, dok se najveći broj dozvola za ostale građevine odnosi na cevovode, komunikacione i električne vodove (72%).

Po aprilskim dozvolama prijavljena je izgradnja 1.849 stanova, a prosečna površina je nešto veća od 70 kvadratnih metara.

Više od 91% stanova biće u zgradama sa tri i više stanova, prosečne površine 60,9 kvadratnih metara.

Predviđena vrednost radova iznosi 68,5% od ukupno predviđene vrednosti novogradnje.

Najveća građevinska aktivnost na osnovu aprilskih dozvola očekuje se u Beogradskoj oblasti gde je 26,2% od predviđene vrednosti novogradnje, a slede Raška i Južnobačka oblast.

Ali, kao što su za MONDO ukazali iz Mojanekretnina.rs krajem aprila, treba imati u vidu da sam proces planiranja izgradnje, skupljanja dokumentacije i dobijanja građevinske dozvole može da potraje i nekoliko meseci.

Martovski podaci od broju građevinskih dozvola ne daje, tako, reakciju građevinskog sektora na vanredno stanje. Prava reakcija će se videti u podacima za drugi i treći kvartal ove godine.

Slično pokazuje i anketa 4zida, gde se vidi da investitori, očekivano, ne odustaju od poslova, ali i da sitacija neće odmah biti "kao da ništa nije bilo".

Najveći broj investitora, njih 78%, planira da neke građevinske projekte odloži za kasnije, a samo mali broj njih, oko 4%, će odustati od budućih projekata. Malo više od petine investitora ne planira da promeni svoje planove u pogledu izgradnje novih objekata.

Ti stanovi se, tako, neće pojaviti na tržištu 2020. godine, pa možda ni 2021. godine, pa neće biti dodatnog pritiska ponude na cene.