One koji danas samo na benzinskoj pumpi napune rezervoar i "plate koliko traže" obaveštavamo da su povećane akcize na gorivo i da je cena benzina oko 125 dinara, a evrodizela.

Akcize na gorivo od veće za dinar po litru (plus PDV), ali to ne znači da će i cena goriva otiči koji dinar naviše.

"Tržiste će pokazati da li će i koliko svaka od naftnih kompanija povećati cenu", kaže generalni sekretar Udruženja naftnih kompanija Tomislav Mićović.

Predstavnik srpskih naftaša je podsetio da je od 20. januara do kraja maja ove godine cena benzina u Srbiji pala za 27 dinara, a evrodizela za oko 33 dinara.

"To je jedan od najbržih padova cene koje smo zabeležili u poslednji 10-15 godina. Podsetiću da smo januara benzin na pumpama mogli da kupimo za 149 ili 150 dinara, a danas negde oko 125 dinara. Još uvek možemo reći da smo u zoni dosta nižih i niskih cenama goriva", navodi Mićović.

A cene bi bile niže da je i srpska poreska politika drugačija i da država više zahvata iz poreza na imovinu (korporacija ili nekretnina građana) nego iz poreza na potrošnju (PDV-a i akciza) koji pogađa sve građane gotovo podjednako (siromašnije relativno i više).

U slučaju goriva to izgleda samo na akciza da za na benzin od danas je 57,10 dinara po litru, na evrodizel 58,72 dinara, a na tečni naftni gas 44,59 dinara po kilogramu.

Za biogorivo i biotečnosti akcize će biti 57,37 dinara, a za ostale derivate nafte 68,45 dinara po kilogramu.

A pre dve godine, sredinom juna su vozači u Beogradu, Novom Sadu, Kragujevcu, Nišu, Pančevu, Šapcu, Novom Pazaru… zaustavljali svoja vozila i blokirali ulice u znak protesta zbog visokih cena goriva.

Te 2018. godine je gorivo u Srbiji od januara do juna poskupelo je nepunih 9 dinara za litar, dok je dizel "otišao" za neto više od 11 dinara, odnosno benzin od 95 oktana košta je u te "dane protesta" 152 dinara po litru a evrodizela 162, dok su skuplje kategorije goriva dostigle cenu od 167 dinara.

(G.M.Š)

Budite bolje informisani od drugih, PREUZMITE MONDO MOBILNU APLIKACIJU.