Ostalo je nekoliko dana do isteka krajnjeg roka za uplatu druge rate poreza na imovinu. Umesto 15. maja krajnji rok se pomera na ponedeljak 17. maj 2021. godine.
Većina građana je od Uprave za javne prihode lokalnih samouprava na teritoriji gde se nekretnina nalazi dobila rešenje o iznosu poreza na imovinu za ovu godinu. Građanima koji već imaju rešenje je dovoljno da podele ukupan iznos obaveze za 2021. godinu na četiri dela i prvu, četvrtinu zaključno sa 17. majem, plate uz poziv na broj naveden u rešenju. Ukoliko neko još uvek nije dobio rešenje za plaćanje poreza na imovinu može da iznos od prošlogodišnjeg rešenja podeli i uplati jednu četvrtinu sume.
"Građani mogu da koriste zakonsku mogućnost plaćanja poreza u četiri godišnje rate, ali je veoma važno da iznosi budu tačno podeljeni. Ukoliko nije tako, moguće je da moraju da plate kamatu za razliku iznosa do jedne četvrtine. Takođe, bitno je i da su odmah nakon što im je stiglo rešenje za plaćanje poreza na imovinu za 2020. godinu, a koja se izmiruje sada, uplatili razliku u odnosu na prošlogodišnje rešenje. Ukoliko to nisu učinili, moguće je da će im biti obračunata kamata", naglašavaju iz poreske uprave.
Porez na imovinu je ove godine viši od odnosu na porez iz 2020. godine između 5 i 10 odsto, zavisno od lokalne samouprave na kojoj se određena nekretnina nalazi. Ako vlasnik kuće ili stana živi u nekretnini gde je prijavljen ima pravo da plaća manje deset odsto poreza. Pri utvrđivanju poreza na imovinu je važno koliko je nekretnina stara. Porez na stariju nekretninu je moguće platiti i 40 odsto manje.
Poreznici naglašavaju da sve dok nekretnina postoji porez na nju mora da se plati. Čak i ako se u određenoj nekretnini ne živi ili nema uslova za življenje. One nekretnine za koje je predat zahtev za legalizaciju, a odgovor još ne postoji, obaveza plaćanja poreza prema nadležnoj Poreskoj upravi mora da se izvrši.
Od 2021. godine se plaća porez na imovinu i na sve pomoćne objekte koji ne služe za život poput bazena, šupa, podruma i bunara.
Članom 12. Zakona o porezima na imovinu teritoriji jedinice lokalne samouprave ne plaća se porez kad ukupna osnovica za sve njegove nepokretnosti na toj teritoriji ne prelazi iznos od 400.000 dinara. Kada je reč o objektima koji su namenjeni za poljoprivrednu proizvodnju ili stočarstvo kao što su ambari, svinjci, kokošinjci, pušnice za preradu mesa porez na imovinu se neće plaćati.
Uslov je da obaveznik nije nekom drugom ustupio objekat na duže od 183 dana godišnje, a da se pritom ostvaruje prihod od toga. U tom slučaju poreskog oslobođenja nema.
(MONDO)
Sa Bolombojem je druga priča! Vojnik Zvezde se vratio, a jedan važan detalj može da "pogura" tim do plej-ofa
Jovanović spasao Partizan: Odbranio penal, "zaključao" gol i sačuvao tri boda za kraj godine!
Partizan je u problemu, a postoji samo jedno rešenje: Prvi ispit je pao, vreme je za popravni!
Prvo oglašavanje Čede Jovanovića o razvodu: "Nešto se čoveku desi što ne može da sanja, ja sam to doživeo "
Ovo je trudna verenica ubijenog Nikole iz Kaluđerice: Napadači pucali kroz prozor, čula se vriska i škripa guma