• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

VELIKI UDARAC NA DŽEP - CENA GORIVA U SRBIJI ĆE JOŠ DA RASTE? Za pun rezervoar 450 dinara više nego pre samo 3 meseca!

 Tamara Sekulović
Autor Tamara Sekulović

Cena goriva u Srbiji sve veća.

 cena goriva u srbiji raste Izvor: MONDO/Danilo Jauković

Cena "crnog zlata" nastavlja da raste, pa je barel nafte tipa brent, koji je jedan od repera za stanje globalnog tržišta, premašio 71 dolar. Ovo je delom posledica očekivanja od novog sastanka Organizacije zemalja izvoznica nafte i njihovih saveznika (OPEK+), a naftaši veruju da će cena nastaviti da raste i zato što je potražnja za naftom sve veća.

Tome doprinosi početak letnje sezone i godišnjih odmora, a optimizam raste i zbog oporavka globalne privrede i zato što se sve više zemalja otvara jer je epidemiološka situacija sa korona virusom bolja iz dana u dan.

Od početka marta do početka juna, cena goriva u Srbiji povećana je za pet do devet dinara po litru, u zavisnosti od vrste i kvaliteta derivata koji vozači sipaju u svoje rezervoare. To, praktično, znači da je za pun rezervoar sada potrebno izdvojiti i do 450 dinara više nego pre tri meseca, što nije mali udar na džep.

Možda će vas zanimati

Razlika u ceni u odnosu na pre tri meseca još je veća za one koji koriste kvalitetniji (aditivirani) benzin, pošto se njegova cena na pojedinim pumpama danas kreće i iznad 170 dinara. Prosečna cena benzina Evro premium BMB 95 je oko 154 dinara, dok se litar dizela danas toči za 158 dinara. Cena tečnog naftnog gasa (TNG) kreće se oko 83 dinara za litar.

Podsetimo, sredinom aprila litar bezolovnog benzina na srpskim pumpama kretao se oko 150 dinara, dok je početkom marta koštao 145 dinara. Litar evrodizela pre mesec i po dana koštao je 157 dinara, što je takođe bilo oko 5 dinara više nego mesec dana ranije. Kod aditiviranih goriva ta razlika bila je i nešto veća, do 7 dinara.

U međuvremenu je došlo i do uvećanja akciza za 0,7 do 0,9 dinara po litru, a pošto to znači veći izdatak i za PDV, cena goriva već tada je porasla za oko jedan dinar po litru. Početkom godine litar bezolovnog benzina na srpskim pumpama kretao se oko 135-136 dinara, dok je litar evrodizela koštao 144 dinara.

Kretanje cene goriva (po litru):

  • Januar - bezolovni 135 dinara dizel 144 dinara
  • Mart - 145 dinara 152 dinara
  • April - 150 dinara 157 dinara
  • Jun - 154 dinara 158 dinara

Možda će vas zanimati

Oporavak privrede povećava tražnju

Slična situacija sa cenama benzina je u celom regionu, gde gorivo poskupljuje skoro svakodnevno, ali i u svetu, pa poznavaoci prilika tvrde da u narednom periodu ne možemo očekivati pojeftinjenje goriva poput onog koje je zabeleženo tokom prošle godine.

Razlog je to što su procene da će do kraja 2021. doći do ozbiljnog porasta u potrošnji sirove nafte. Naime, nakon stagniranja privrede zbog pandemije, ona počinje da se oporavlja, posebno u Kini i Americi, što nagoveštava i veću potražnju za "crnim zlatom", a to bi moglo da znači i trend daljeg rasta cena sirove nafte i naftnih derivata.

Mićović: "Povećanje mobilnosti utiče na cenu"

Tomislav Mićović iz Udruženja naftnih kompanija Srbije rekao je za "RTS" da je posledica promene cene nafte u stvari posledica očekivanja, a jedno takvo očekivanje smo imali početkom marta kada je cena nafte došla do 69 dolara po barelu, pa svako ko je tada kupio naftu je izgubio jer se cena tek posle tri meseca vratila na 70 dolara.

On je podsetio da je sirova nafta sa 40 dolara po barelu došla do 70 u poslednjih šest meseci, što znači da je skočila skoro 50 odsto, dok je gorivo poskupelo oko 10 procenata.

"To pokazuje uticaj cene sirove nafte na cenu goriva, tako da je veći deo te promene već ugrađen u cenu. Teško je reći da li će malo povećanje poslednje nedelje uticati na cenu, nema pravila", naveo je Mićović.

On je napomenuo da su se poslovna putovanja, kargo putovanja vratila gotovo u potpunosti, a turistička putovanja ne baš, ali kaže da je očigledno da povećanje mobilnosti dovodi do očekivanja kod proizvođača i to može da utiče na cenu.

(Mondo/Blic)

Pročitajte i ovo

Komentari 10

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

zzz

pa zar niste za ovo glasali, sta se sada bunite?

Mali Mrav

Besni smo mi jos,svaka susa bi da se vozika kolima. Ako vam je dosadno pogledajte i ispratitemalo koliko ljudi ide solo kolima. Sada ja kao i ios uvek moda imati psa, samo sada i kola takodje. Samo da se cena ne odrazi na hranu i slicno,a ove sto se vozikaju samo deri sa cenom. Pre koji mesec cuo da se broj vozila duplirao u odnosu na pre 10 godina u Beogradu, sada ih ima 600 hiljada pre decenije jedne 300 ,a nije da se Bg duplirao sto se tice stanovnika. :P

Papa

Za sve su krivi žuti rekoše nacional socijalisti, plate preko petsto evra!

special image