Prethodnih dana na mejlove bankarskih klijenata širom Srbije stiglo je na desetine mejlova sa naslovom poruke "Verifikacija nije završena", međutim, kako ističu bankari, ako dobijete ovakvu poštu, nipošto je ne otvarajte jer je reč o velikoj prevari.
Naime, oni koji šalju ovakve mejlove tražeći vam lične podatke, imaju jedinu nameru da vam izvuku novac.
"Od klijenata se traži da potvrde svoje podatke, uz konstataciju da će im u suprotnom "račun biti blokiran". Poruka prevare sadrži link na kojem je navodno potrebno uneti svoje podatke", navode u jednoj od banaka.
Pre nego što odlučite da otvorite mejl, obratite pažnju na to ko vam ga šalje i pod kojim naslovom.
Poruke od prevaranata mogu prepoznati po sledećim elementima:
- naslov poruke je "Verifikacija nije završena"
- pošiljalac je naveden kao Rbb, dok se kao njegova mejl adresa pojavljuju adrese u Bugarskoj (sa bomena .bg), pojedine adrese u Srbiji (sa domena rbb.rs), kao i adresa za koju je jedna banka u Srbiji upozorila da je iskorišćena njihova ekstenzija, ali da ne dolazi sa njihovog zvaničnog mejla.
- od primaoca se traži da klikne na link naslovljen na "log in sada" ili na link "Možete deblokirati svoj nalog klikom ovde!"
Stručnjaci za sajber-kriminal navode da građani moraju imati na umu da banke nikada lične podatke ne traže mejlom.
Ako bilo šta sumnjate, bolje pozovite banku ili onoga za koga mislite da vam je pisao iz vašeg imenika i proverite. Najčešće je ova sumnja opravdana.
Stručnjaci navode da, pre nego što otvorite poruke, treba obratiti pažnju na same delove mejla.
"Na fajl u prilogu mejla, odnosno da li je u očekivanom formatu. Pravilan (što ne unači i bezbedan) jeste sa jednom rečju iza tačke, npr. ImeFajla.docx, a nikako NekoDugačkoImeDaZbuni.docx.exe ili slično", navode stručnjaci i dodaju da nikada ne otvarate prilog dok ne proverite celu poruku.
"Prevaranti često okoriste automatske prevodioce, pa su tekstovi nelogični ili sa pravopisnim grekama. Ovo je jasan signal da nešto nije u redu", jasni su stručnjaci, ali napominju da su i internet prevodioci sve bolji, pa ispravno napisan tekst ne znači da u pitanju nije prevara.
"Uslovljavanja ili nestandardni zahtevi i sve što zvuči previše dobro da bi bil istinito nije u skladu sa stvarnošću. Devizni priliv koji neočekivano stiže je uvek prevara. Hitni ili kratki rokovi takože predstavljaju alarmantne situacije", naglašeno je.
U Ministarstvu unutrašnjih poslova navode da ovakvih prevara putem interneta svake godine ima sve više i pozivaju sve one koji su oštećeni na ovaj način da prijave štetu odeljenju za visokotohnpološki kriminal.
(MONDO/Objektiv)
Trojica igrača Partizana ne treniraju: Željko Obradović otkrio detalje pred Makabi!
Poznat identitet više ubijenih osoba u masakru na Cetinju: Aco Martinović (45) kod sebe imao više od 80 metaka
Od ovog datuma biće -20, pašće pola metra snega: Prognoza Marka Čubrila za 2025, otkrio i kakvo leto nas čeka
"Ubio je našu decu potpuno svesno i hladnokrvno": Ispovest majke ubijenog Predraga u Arilju
Gordan iz Blaca pronašao pun štos novčanica na ulici: Saznao čije su, ali onda mu je nepoznata žena pokucala na vrata