• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

BANKARSKA USLUGA NA KOJU ODE CELA PLATA: Mnogi se odlučuju za pozajmice, pa na kamatu daju OGROMAN IZNOS

Autor Tamara Jovanović

Jedan od ubedljivo najskupljih bankarskih proizvoda je dozvoljeno prekoračenje na tekućem računu.

 Kolika je kamata na dozvoljeni minus Izvor: MONDO/Goran Sivački/Motortion/iStockphoto/YouTube/Printscreen/kanal9tvns

Prema poslednjim podacima Narodne banke Srbije, prosečna kamata na dozvoljeni minus je 29,17 odsto, a na nedozvoljeni 28 odsto, dok su u pojedinim ustanovama višestruko veće. Uprkos ovakvim zelenaškim provizijama, koje bankari pravdaju visokim rizikom koji ova pozajmica nosi, "minus" se i dalje veoma često koristi.

Od 8,2 miliona tekućih računa, u vlasništvu 5,6 miliona korisnika, znatan broj njih ima odobrenje na dozvoljeno prekoračenje. Trenutno su u 23 banke koje posluju kod nas, naknade za dozvoljeno prekoračenje u rasponu od 9,79 do 37,6 odsto, a za nedozvoljeno od 9,38 do čak 50,5 procenata.

Možda će vas zanimati

Kako pokazuje statistika koju vodi Udruženje banaka Srbije, prethodnog meseca je čak 265.595 tekućih računa je skliznulo u nedozvoljeni minus, kada se upoređuje sa prošlom godinom, te je sada oko 20 procenata računa više u "crvenoj" zoni.

NA KAMATU ODE I CELA PLATA

Oni koji su u minusu dve cele zarade, na ovu kamatu im godišnje ode još jedna plata. Najgore prođu svi koji pozajmicu potroše u celini, a zatim svaki mesec samo plaćaju visoku kamatu, a glavnica im uvek ostaje.

"Godišnje sam na kamatu za minus plaćala oko 300 do 500 evra, dok konačno nisam podigla keš-kredit, vratila minus i oslobodila se najvećeg tereta. Minus sam godinama produžavala uprkos tome što sam jedan dan uoči obnavljanja, kada je račun morao 24 časa da bude u plusu, pozajmila oko 100.000 dinara da pokrijem minus. Znala sam da su svi drugi krediti povoljniji, ali je za minus ubedljivo najlakša i najbrža procedura", istakla je jedna Beograđanka.

Kako kažu iz Centralne banke, oni često upozoravaju građane da je minus po tekućem računu najskuplja pozajmica, jer su vreme i obim njihovog korišćenja, ali i vraćanja, neizvesni, ujedno savetujući svoje klijente da treba da ga koriste ograničeno i samo ponekad.

DINARSKI KREDITI ISPLATIVIJI

Prosečne kamatne stope na ukupne dinarske kredite stanovništvu su oko 8,8 procenta, na dinarske gotovinske kredite 9,4 odsto, pa je jasno da su mnogo isplativije vrste zajmova od minusa, dok je kamatna stopa na evroindeksirane gotovinske kredite oko 3,1 odsto.

(MONDO/Novosti)

Pročitajte i ovo

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image