Zbog situacije u Ukrajini, pojedini građani Srbije strahuju od nestašice proizvoda. Žarko Malinović iz Privredne komore Srbije navodi da kriza ne utiče na naše tržište, jer više od 80 odsto prehrambenih proizvoda su domaći i nema bojazni za građane.
Prošle godine Srbija je u Rusiju najviše izvozila sveže i sušeno voće, više od 148 tona, u vrednosti od oko 114 miliona evra. Posle toga, više od skoro 16.500 tona guma za automobile, vrednosti skoro 69 miliona evra, zatim slede lekovi, pribor za odeću, hartija i karton. Iz Rusije prošle godine je uvezeno više od 1,7 miliona tona gasa, potom nafta, zatim slede sva đubriva sem sirovih i duvan.
U Ukrajinu je 2021. najviše izvezeno sirovog đubriva, skoro 68.000 tona, u vrednosti od skoro 25 miliona evra, zatim slede proizvodi od plastike, oprema za domaćinstva, gume za automobile i prerađeni metali. Iz Ukrajine uvozimo najviše rudu gvožđa u vrednosti od skoro 96 miliona evra, prerađene metale i i furnir i drugo obrađeno drvo. Rusija je, inače, najveći svetski izvoznik pšenice i zajedno sa Ukrajinom izvoze više od četvrtine svetskih potreba za pšenicom.
"Mi smo neto izvoznici pšenice, i u tom smislu nemamo izazova kada govorimo o snabdevanju domaćeg tržišta, kako sirovim žitom tako i proizvodima od žita, kao što je brašno", rekao je Malinović.
Zbog situacije u Ukrajini, mnogi dobavljači i kupci koji se nabavljali proizvode iz Rusije i Ukrajine, sada će se okrenuti našem tržištu, što za našu proizvodnju predstavlja veliki izazov.
Malinović navodi da je i ova kriza kao i prethodne pokazala koliko je važno da jačamo domaću ekonomiju i da kao potrošači kupujemo domaće proizvode.
"Upravo u prehrambenom sektoru, mi jesmo jaki i jesmo neko ko zadovoljava potrebe domaćeg tržišta", rekao je Malinović.
Malinović je podsetio je da su na snazi mere Vlade Srbije kojima je ograničena cena osnovnih grupa namirnica i dodao da ne očekuje značajne poremećaje.
"Dobro što su građani odgovorno shvatili situaciju i ne gomilaju zalihe kao što su to radili u prvim mesecima pandemije", rekao je Malinović.
Malinović je ukazao da će sada pravi izazov biti funkcionisanje platnog sistema jer zavisimo od odluka koje se donose na globalnom nivou i skrenuo pažnju kompanijama da budu obazrive, da kroz komunikaciju sa svojim bankama dobiju jasnu informaciju kako da postupaju.
Rezerve nafte i gasa obezbeđene
Što se tiče nafte i gasa, Malinović je rekao da su od nadležnih institucija dobijene garancije da su rezerve obezbeđene i da su sva skladišta puna. Ukazao je da su cene energenata značajno povećane, ali da je snabdevanje za sada stabilno.
"Nama je važno da pratimo kakva će biti poljoprivredna sezona. Ukoliko budemo imali kvalitetnu poljoprivrednu sezonu, višak može da obezbedi supstituciju i na taj način u makroekonomskom smislu nemamo značajna pomeranja", rekao je Malinović.
(MONDO/RTS)
Tužna partija Partizana: Navijači promrzli i nisu videli ama baš ništa!
Kraj serije "Sablja": Večeras gledamo finale trilera o ubistvu premijera Zorana Đinđića, evo šta nas očekuje
Srbija i Aleksa pregazili Dansku u Beogradu: Sad smo na Evropskom prvenstvu!
Primim 160€ penziju, a samo ugalj i drva koštaju 355: Težak život Ukrajinaca, mnogi uzeli rusko državljanstvo
Kakav debakl Hrvatske u košarci, i to od Bosne! Odlazak na Eurobasket će biti nemoguća misija