Vlada Srbije usvojila je zaključak o potrebi obrazovanja radnih grupa za praćenje stanja na privrednom i finansijskom tržištu i stabilnog, kontinuiranog snabdevanja hranom i energentima, a donela je i uredbu o ograničenju cene gasa. Kako je navedeno, bilo je neophodno da se onima koji obavljaju delatnost snabdevanja prirodnim gasom i snabdevanja na veliko obezbedi pravo na nadoknadu razlike u ceni prirodnog gasa nabavljenog iz uvoza i cene prirodnog gasa iz uvoza koja se koristila za obračun cene za dalju prodaju snabdevačima, javnim snabdevačima i krajnjim kupcima za novembar 2021. godine.

Direktor Srbijagasa Dušan Bajatović izjavio je danas da Srbija ima dovoljno gasa i da on neće poskupeti do 31. maja,a da će razliku u ceni deo platiti država, a ostatak Srbijagas.

Istakao je da neće biti ugroženi ni građani ni privreda i naveo da je skladište u Banatskom dvoru napunjeno i da u njemu ima 120 miliona metara kubnih gasa u našem delu i 165 miliona u ruskom delu. Bajatović je rekao da Srbija, uz supstituciju mazuta, ne bi trebalo da ima problema sa gasom do leta.

Kada je reč o ceni gasa od 1. juna, Bajatović je rekao da će biti izračunati koji su privredni i finansijski efekti.

"Mi već razmenjujemo dopise sa Gaspromom", rekao je Bajatović i dodao da će cena biti bar 30 odsto niža od sadašnje na tržištu.

Bajatović smatra da će najveći ceh trenutne situacije u Ukrajini platiti Evropa. Po njegovom mišljenju, cena nafte trenutno previsoka, ocenivši da bi skok cene nafte na 130 dolara bio kraj svetske ekonomije.

(MONDO)