• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Plaćajte bez gotovine u džepu – prednosti bezgotovinskog plaćanja

Izvor Promo

Koliko puta ste izvrtali ceo novčanik tražeći sitno, jer kasirka nema da vam vrati kusur? Ili odustajali od odlaska do trafike koja ne prima kartice pošto niste imali gotovinu kod sebe?

 VISA Plaćajte bez gotovine u džepu prednosti bezgotovinskog plaćanja Izvor: Promo

Jedna od odlika sadašnjosti jeste veliki porast broja građana koji radije plaćaju karticama i digitalnim novčanicima.

Napredak tehnologija i promene navika prilika su da se udovolji željama kupaca, a najbolje rešenje za to jeste povećanje broja mesta na kojima do proizvoda ili usluge može da se dođe bez gotovine u džepu“, ističe Vladimir Đorđević, generalni direktor kompanije Visa za Jugoistočnu Evropu.

Bilo da ste kupac koji u svojoj lokalnoj prodavnici želi da plaća karticom ili biznis koji se prečesto susreće sa mušterijama bez gotovine u novčaniku, razvoja bezgotovinskog plaćanja će svakome od njih svakodnevicu učiniti jednostavnijom“, navodi Đorđević.

Kao prednosti bezgotovinskog plaćanja ističu se njegova savremenost i praktičnost. Građani imaju veće poverenje i u preduzeće, i u proizvod koji su deo umreženog sistema i proverenog procesa, što plaćanje karticom potvrđuje, jer POS terminal može da poseduje samo uredno registrovan privredni subjekat. U pitanju je, dakle, trend koji su potrošači rado prihvatili, ali kako stoje stvari sa druge strane, kod preduzetnika?

Prva pogodnost se prepliće u oba slučaja – i za male biznise je efikasnost i praktičnost u poslovanju veoma važna. Bez nošenja pazara u banku, optimizuje se i pojednostavljuje proces rada. Ono što je posebno važno napomenuti jeste da ovakav način poslovanja pruža jasniji uvid u finansijsko zdravlje preduzeća – podaci o protoku novca su jasniji, precizniji i bliži stanju u realnom vremenu.

Prema istraživanju NALED-a, sprovedenom u okviru nacionalne inicijative za razvoj bezgotovinskog plaćanja „Bolji način“, čak 72 odsto ljudi u Srbiji plaća bezgotovinski, jer je lakše i brže, dok ostali naglašavaju prednost kupovine na rate, bezbednost i kupovinu preko interneta. Ipak, iako naše tržište beleži rast kupovina bez upotrebe gotovine, Srbija i dalje ima 2,2 puta manje prodajnih mesta koja to omogućavaju u odnosu na EU. Iz tog razloga, kompanija Visa je odlučila da se, uz ostale partnere projekta, priključi inicijativi „Bolji način“.

Kao kompanija želimo da podržimo digitalnu transformaciju u Srbiji. Baš zbog toga smo odlučili da budemo jedan od partnera inicijative 'Bolji način', čiji je glavni cilj osnaživanje malih biznisa i institucija u svetu u kome digitalna plaćanja postaju sve češći izbor potrošača. Upravo digitalizacijom će preduzetnici povećati svoju konkurentnost, jer će kupcima njihovih roba i usluga dati izbor u načinu plaćanja. Takođe, kroz češće korišćenje bezgotovinskih plaćanja doprinećemo smanjenju sive ekonomije i bržem ekonomskom razvoju naše zemlje. Procene su da bi rast digitalnih plaćanja za samo pet odsto tokom pet godina, smanjio obim sive ekonomije i do 13 odsto, što je jasan pokazatelj važnosti ovog projekta“, pojašnjava Đorđević.

Inicijativa „Bolji način“ uključuje subvencionisane uslove za uvođenje bezgotovinskog plaćanja karticama, instant plaćanja i drugih digitalnih oblika, na 25.000 prodajnih mesta širom Srbije koji će tokom prvih godinu dana uživati povoljnije trgovačke naknade.

Tagovi

Komentari 4

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Đuro

Uđeš u prodavnicu koja počinje na G, ili na U, natrpaš kolica, čekaš 6-7 minuta u redu, dođeš do kase, i na samoj kasi, na papiru A4 piše, ne radi nam aparat za kartice... I šta ćemo sad? 15 minuta života i tona živaca otišla u...

Jovan

Poceo sam da u zadnje vreme sav novac stavljam na bankovni racun i da placam karticom, svaki kafic se vadi kako im terminal ne radi ili da ga nemaju, pa me teraju da izvadim novac sa racuna a da vecine banke daju 1000 dinara minimalnog iznosa izvlacenja i onda me konobar tera da negde to rasitnim, ko je ovde lud ako ja posteno zelim platiti pice koje sam popio.

DraganCe

@Jovan vrlo lako se to resava. Mora biti jasno istaknuto da ne moze da se plati karticom, ukoliko toga nema, nije tvoja krivica. Na zalost u Srbiji sve funkcionise tako sto se pozoves na advokata, inspekciju itd. Pa ti lepo sledeci put reci konobaru da ne vidis istaknuto da nema placanja karticom i ako pocne da filozofira reci cekaj da nazovem inspekciju pa da vidimo sta i kako. Mozda ces na kraju i besplatno popiti pice. Dosta vise maltretiranju musterija

special image