• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

KAKO RUSI KUPUJU STANOVE U BEOGRADU, JEDAN DOKUMENT IM TO OMOGUĆAVA: Evo kakav problem postoji sa firmama koje otvaraju

Autor Ivana Lazić

Rusi i Ukrajinci mogu biti vlasnici nepokretnosti u Srbiji zahvaljujući bilateralnom sporazumu koji je potpisan između Srbije i tih zemalja.

 Kako Rusi kupuju stanove u Srbiji  Izvor: MONDO/Uroš Arsić

Već godinu dana traje rat, a u našu zemlju tokom proteklih meseci ušao je veliki broj ruskih i ukrajinskih državljana. Osim promena koje su uneli u sektore poput tržišta nekretnina, izazov predstavlja i utvrđivanje porekla novca.

Postavlja se pitanje kako je moguće uopšte da neko bude vlasnik stana u Srbiji, ako je državljanin iz tih zemalja?

"Stranci mogu biti vlasnici nepokretnosti (sa izuzetkom poljoprivrednog zemljišta) ukoliko zemlja njihovog porekla ima potpisan bilateralni sporazum sa Republikom Srbijom, što se slučaj i Rusije i Ukrajine, pa njihovi državljani mogu kupovati stanove i kuće u Srbiji", objašnjava Ana Toskić Cvetinović.

S tim u vezi, i najviše firmi koje otvaraju Rusi su iz IT sektora, a rizici se pre svega odnose na izvore novca, tj klijenata od kojih se prima novac. Posebni rizici postoje u pogledu trgovine kriptovalutama, koja podrazumeva izvestan nivo anonimnosti, pa su crna tržišta kriptovaluta pogodno mesto za plasiranje nezakonitih tokova novca. Iz tog razloga postoje ovlašćeni subjekti koji se bave prometom i u ovoj oblasti.

A kada je reč uopšteno o geopolitičkim izazovima, odnosno kako utiču na reputaciju Srbije, kada je reč i sprečavanju pranja novca, Cvetinović ističe da utiču dosta.

"Rizici menjaju sa geopolitičkim promenama, odnosno promena tokova novca. Sistem mora da bude spreman da odgovori na nove izazove i izmenjene okolnosti, što ne podrazumeva dodatnu represiju već dobru procenu rizika i usmeravanje resursa na one aktivnosti koje su podložnije pojavama pranja novca i finansiranja terorizma", kaže ona.

(Mondo/Telegraf)

Pročitajte i ovo:

Komentari 1

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Gedza gegula

Eto narode srpski sad vidite oni koji imaju para i ako im je otadzbina u ratu oni begaju to je isto i kod nas u nasoj srbiji mi koji nemamo nista mi branimo nasu lepu srbiju nasu otadzbinu oni sto imaju a pitanje odakle srbija im dodje rezervna drzava a kad se sve zavrsi dodu i busaju se u grudi drze predavanja o moralu sram ih bilo zivela srbija zivela rusija

special image