Nikola Demirović odlučio je da napusti poslodavca kod kog je radio jer ga je primoravao da za različite popravke u domaćinstvu uzima više novca nego što je potrebno. Sada je sam svoj gazda, radi uspešno kao hausmajstor, a otkrio je i na šta treba najviše da obratimo pažnju kod servisiranja klima uređaja - tu nas majstori najviše pelješe.

Ovaj beogradski majstor kaže da ga je poslodavac primoravao da naplati nešto što nije uradio. Imajući u vidu da su temperature poslednjih dana širom naše zemlje i 40 stepeni, klima uređaji rade kao ludi. Pre toga ste verovatno odlučili da ih servisirate, a evo i šta kaže Nikola, na koje to stvari treba da obratimo pažnju.

Dopuna freona

Kako objašnjava Nikola, dopuna freona je zapravo velika zabluda u koju ljudi veruju. "Freon ne može da iscuri, on samo cirkuliše, osim kod nekih oštećenja, koja treba sanirati. Bilo je dosta situacija gde u okviru osnovnog servisa, naplaćujemo dodatno dopunu freona još 1.000, 2.000, za navodno curenje", kaže Nikola. Dodaje i da je upravo dopuna freona u klima uređaje najviše zastupljena kod majstorskih obmana.

Zamena kondenzatora kod klima uređaja

Sagovornik kaže da pažnju treba obratiti i na zamenu kondenzatora kod klima uređaja. "Sam taj kondenzator služi da kompresor ispumpava gas, a cenu njegove zamene određuju kako im padne na pamet. Bukvalno, na osnovu obuće na ulazu određuju cenu za zamenu. On maksimalno košta do 1.000 dinara", navodi Nikola.

Veliki servis ili ipak ne

U slučaju da klima uređaj nije dugo održavan, svakako da mu je neophodan veliki servis. "To košta oko 5-6.000 dinara, a procedura je slična kao osnovno čišćenje klime, samo se malo detaljnije radi. Neko za taj veliki servis uzme 6.000 dinara, a odradi malo čišćenje", kaže Nikola.

Nikola – majstor za sve

Od servisa klime do restauracije starih vrata, to sada ovaj vredni majstor radi, nakon što je odlučio da ne želi da potkrada građane. "Farbanje, restauraciju vrata i stolarije – vrata i 50 godina stara, ja to sređujem da izgledaju kao nova. Radimo montažu i popravku nameštaja, postavljanje kuhinjskih elemenata", navodi Nikola. Kaže da je i ranije radio različite poslove.

Šta građani najviše traže?

U poslednje vreme, kako je primetio sagovornik, građani sve viđe kupuju polovne kuhinje kojima treba popravka. "Po 500-1.000 evra daju za polovnu kuhinju, koja i nije u tako sjajnom stanju. Pre se odlučuju za restauraciju vrata, nego za kupovinu novih. To sam baš primetio", zaključuje sagovornik. Kaže i da mu je rad u brojnim firmama pomogao da stekne iskustvo, ali da je nailazio i na slabo plaćene poslove i sve veći pritisak da od građana uzima više novca za popravke, nego što je to potrebno.

BONUS VIDEO:

Kurir televizija "ZA OČEKIVATI SU TOPLOTNI TALASI, SUŠE, POŽARI, OLUJE" Zamenik direktora RHMZ: Dolazi do klimanja naše klime, POSLEDICE NA OKEAN

 (MONDO/Nova)