• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

PALA PRODAJA STANOVA U BEOGRADU ZBOG NEREALNO VISOKIH CENA: Kupci očajni i zbog brutalno skupih stambenih kredita

Autor Katarina Saičić

Tržište nekretnina u Srbiji zabeležilo je pad od 13 odsto u drugom kvartalu ove godine i to prevashodno jer su stambeni krediti sve skuplji.

 Pala prodaja stanova u Beogradu zbog visokih cena  Izvor: MONDO/uroš arsić/stefan stojanović

Stručnjaci ističu da vlasnici stanova previše cene svoje nekretnine, pa su potrebne korekcije. Ove godine je, pritom, izdato znatno manje dozvola za izgradnju i to će na ponudu uticati za godinu, dve.

"Prodavci ovog momenta imaju filozofiju da svoje nekretnine cene otprilike 10 odsto ispod vrednosti novogradnje, po sistemu meni toliko treba. Ako kupiš stan u starogradnji, onda ti treba 20-30 odsto za opremanje, odnosno za renoviranje i dobiješ otprilike skuplji stan nego da se kupi u novogradnji. Ono što se dešava, oni koji su prodali stan, sada traže stan i rokovi ih pritiskaju", kaže agent za nekretnine Milan Nešković.

Dok ne stignu podaci za treći kvartal, a već je izvesno da će biti lošiji nego u prethodnom, statistika Republičkog geodetskog zavoda pokazuje da je vrednost tržišta nekretnina u drugom kvartalu ove godine iznosila 1,7 milijardi evra, što je pad od 13 odsto u odnosu na isti period prošle godine.

U Novom Sadu je sklopljeno čak 38,8 odsto ugovora manje, dok je u Beogradu zabeležen pad od 20 odsto.

"Mi sada u Beogradu imamo i ekstraluksuzne stanove, čija cena po kvadratu ide od 6.000 do 10.000 evra. I uvek se nađu kupci, ali kažem, to nije ceo Beograd", ističe agentkinja za nekretnine Kaća Lazarević.

Samo 16 odsto stanova kupljeno na kredit

"Što se tiče stambenog kreditiranja, tu je već situacija malo komplikovanija. Stambeni krediti su poskupeli, skoro 100 odsto i više. Došlo je do toga da ekonomska situacija kod nas, a i u svetu utiče na to i samim tim prodavci, govorimo o starim stanovima, nemaju osećaj da je ekonomska kriza i da je čak ceo svet u krizi", navodi Nešković.

Izvor: novazgrada.rs/screenshot

Zanimljivo je da je u Beogradu čak 86 odsto prodatih nekretnina neuknjiženo. Osim u prigradskim naseljima, u prestonici nije moguće kupiti stan za manje od 2.000 evra po kvadratnom metru, a u centralnim gradskim opštinama najniža cena je 2.500 evra.

"Uglavnom, ljudi koji prodaju, oglašavaju po nerealno visokim cenama, neshvatajući da se tržište apsolutno promenilo. Pričamo sa njima i utičemo na to da, ukoliko žele da prodaju, ta korekcija mora da bude i te kako odrađena. Ta korekcija ide od pet, 10, 20 i 30 odsto čak niže, s obzirom na to koliku cenu su oni koji prodaju želeli da oglase", rekla je Lazarevićeva.

Ove godine izdato je znatno manje dozvola za izgradnju i to će na ponudu uticati za godinu, dve. Manja ponuda po pravilu utiče na rast cena, a s druge strane, kad su cene visoke, manje je kupaca koji mogu da obezbede potrebna sredstva.

Kada je reč o kirijama, one su pale posle dramatičnog skoka zbog dolaska Rusa i Ukrajinaca, ali se nisu vratile na prethodni nivo.

BONUS VIDEO:

Pogledajte

02:28:14
PULS SRBIJE 15.08.2023
Izvor: Kurir TV
Izvor: Kurir TV

(Mondo/RTS)

Možda će vas zanimati

Komentari 20

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

ck

Cene su napucane za mnoga beogradska naselja van svake realnosti, novogradnja se na Karaburmi ka Mirijevu i onim XY Mirijevima prodavala za 35000-40000 pre nekoliko godina, sad ni tamo ne možete primirisati ako nemate više nego duplo od toga, da ne pričam tek o starogradnji na Karaburmi gde raspali i doslovno neuslovni stanovi idu na oglase za po preko 90000 za dvosoban stan. Miljakovac, Kanarevo skoro ništa ispod 100k za 2.0 stan. Namerno spominjem baš ova naselja jer je tu nekada pretežno živela radnička klasa. Mi imamo prosečne beogradske zarade i trenutno ne možemo ni da zamislimo da kupimo stan po ovim uslovima, čak ni u navedenim naseljima koja nisu "na glasu" kao neka super lokacija.

Torima

Kad se kupuje starogradnja gleda se ono što je jako vredno a to su široki trotoari, ogromni parkovi, škole, vrtići, a ne samo jel ima fasadu itd. Lepše je u novogradnji ali starogradnja ima drugačije prednosti.

Luna

U Kruševcu nisu značajno pale cene, navodno ima kupaca, mesecima već stoje oglasi za prodaju istih stanova novogradnja. Ono što me je iznenadilo to su cene iznajmljivanja stanova, 400€, 500€ Cene iznajmljivanja su skočile kada su radnici iz Turske počeli da dolaze, a sada odlaze, a i covid bolnica se zatvorila. Izgleda da su kupci svoje stanove platili više nego što sada mogu da ih prodaju ili izdaju, nije ispala isplativa investicija.

special image