Ove godine imamo neobičnu situaciju i tri bitna praznika za građane Srbije u samo šest dana. Prvi maj, Uskrs i Đurđevdan, su praznici kada su trpeze prepune mesa i to pre svega pečenja. Pečenice su uveliko rezervisane u mesarama, pečenje ugovoreno u pečenjarama. Već sada je ogromna potražnja prasećeg i jagnjećeg mesa, ali ogromne su i cene. A kako se budu približavali praznici biće i veće.

Tradiciju da se prasetina ili jagnjetina jede za Uskrs i Đurđevdan ne libe se da koriste i trgovci kako bi podigli cene neposredno pred te praznike i dodatno zaradili. Kako je do 1. maja ostalo svega 15, a do Uskrsa oko 20 dana, mnogi već uveliko razmišljaju o tome gde kupiti kvalitetno i povoljno pečenje.

Mesare i pečenjare su već počele da primaju "rezervacije" za meso i već je sada teško poručiti pečenje za te dane. Oni savetuju da oni koji žele, a još uvek nisu poručili meso, da to učine što pre. Cene pečenja po kilogramu kreću se u proseku oko 2.300 dinara za prasetinu, dok je kilogram jagnjećeg pečenja skuplji i u proseku je oko 2.900 dinara.

Cene variraju među različitim pečenjarama i mesarama, pa je moguće naći i povoljnije, ali i znatno skuplje pečenje. Ipak, kada se cene pečenja uporede sa onim od prošle godine pred Uskrs, primetan je osetan rast. U ovo doba prošle godine kilogram pečene prasetine kretao se od 1.500 do maksimalno 2.500 dinara.

Kilogram jagnjetine, zavisno od toga u kom kraju Srbije, koštao je od 2.000 do maksimalno 2.800 dinara. Ukoliko ste kupili prase ili jagnje, a želite uslužno pečenje, to je moguće pronaći po cenama od 150 do 500 dinara po kilogramu, a to zavisi i da li želite da vam ispeku celo prase ili jagnje ili određenu količinu. Ako želite da kupite svoje meso, prema podacima specijalizovanog portala Cenoteka, kilogram svinjetine u većim marketima kreće se od 1.000 do 1.100 dinara.

Što se tiče jagnjetine, kilogram se kreće od 1.300 do 1.600 dinara, zavisno od marketa u kom kupujete. Agroekonomski analitičar Žarko Galetin očekuje dodatno povećanje cena mesa pred praznike. On dodaje da je to očekivano s obzirom na nadolazeće praznike, ali i završetak posta koji se bliži.

"Postoji taj prag cenovne izdržljivosti, koji kada se pređe, onda nastaje probem", objašnjava sagovornik. Proizvođači se neće libiti da dižu cene, kako naglašava, dok god to bude moglo. "Oni mogu da dižu cene do nekog momenta, ali kada pređu taj prag platežne sposobnosti potrošača, to će onda morati negde da stane. Cene će ići gore dok god to tržište može da podnese“, poručuje Galetin.

BONUS VIDEO:

Kurir Prasetina u Toskani

 (Danas/MONDO/J.D.)