Slušaj vest

Delegacija Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) boravi u Srbiji radi završne revizije aktuelnog stend-
baj aranžmana. Ključno pitanje koje se postavlja je kakvi će biti zahtevi MMF-a za 2025. godinu i prema kojim merama će se krojiti državni budžet.

O ovim temama razgovarano je u emisiji "Uranak" na televiziji K1, sa gostima prof. dr Mihajlom Rabrenovićem, stručnjakom za strateški menadžment, i prof. dr Ljubodragom Savićem sa Ekonomskog fakulteta.

"Srbija je naučila šta MMF očekuje od nas, ali smo takođe shvatili šta možemo očekivati od njih. Neće biti iznenađenja, izveštaj će biti pozitivan i verujem da ćemo nastaviti saradnju sa MMF-om," izjavio je prof.
dr Ljubodrag Savić. Dodao je:

"MMF je izuzetno važan, ne samo zbog svetskih investitora, već i zbog nas. On predstavlja poslednju liniju odbrane kada neka vlast pokuša da troši mimo svih granica. Iako ne primećujemo uvek sve njihove zahteve, MMF nam pomaže. Kada MMF potvrdi da je sve u redu, to uliva poverenje investitorima. S druge strane, negativna ocena navodi svakog investitora da preispita gde će uložiti svoj novac." 

Na pitanje o temeljnim ekonomskim merama iz poslednjih 12 godina, Savić je izjavio:

"Stabilne javne finansije su ključ. Javni dug je daleko ispod 60% BDP-a, što je pozitivno ocenio MMF. Zemlje oko nas premašuju ove kriterijume, ali i mi imamo svoje izazove. U periodu 2014–2018. prošli smo kroz mere štednje koje su najviše pogodile penzionere, ali su te mere dale rezultate. Danas imamo jednu od najvećih stopa rasta u Evropi i uspevamo da držimo inflaciju pod kontrolom."

Prof. dr Mihajlo Rabrenović je objasnio važnost saradnje sa MMF-om: "Godine 2012. suočili smo se s ozbiljnom finansijskom krizom, kada u državnoj kasi nije bilo dovoljno novca za plate, penzije i socijalna davanja. Preduzete su teške, ali neophodne mere koje su dale rezultate. Kada MMF pohvali određene reforme, to je snažan signal za investitore o stanju finansija u Srbiji."

Rabrenović je takođe naglasio važnost modernizacije elektroenergetskog sektora:

"Elektroprivreda Srbije postaje modernije tržišno preduzeće, a implementacija zelene agende kroz vetroparkove i solarne panele je u toku. Uz to, proces digitalizacije, poput uvođenja digitalnih brojila, omogućiće lakše i efikasnije očitavanje potrošnje električne energije." S obzirom na sve ove reforme, stručnjaci veruju da će MMF pohvaliti napredak Srbije i da će dalja saradnja doneti pozitivne rezultate.

"Svako ulaganje otvara nova radna mesta. Investicije podstiču produktivnost uvođenjem novih tehnologija, što povećava efikasnost rada. Kroz te procese investicija često se mogu privući i strana ulaganja, jer stabilna ekonomija može to obezbediti. Na kraju, dugoročna održivost proizvodnih procesa doprinosi ekonomskoj održivosti i rastu," zaključio je prof. dr Rabrenović u emisiji "Uranak" na televiziji K1.

BONUS VIDEO:

Kurir televizija "DA LI MOŽEMO KONKURISATI KINI?" Mahmud Bušatlija otkriva: Naša ekonomija nije spremna za 20.000 proizvoda!

 (K1/MONDO/J.D.)