Republikanski kandidat Donald Tramp pobedio je na predsedničkim izborima u SAD, a u trci za drugi mandat u Beloj kući poslao je poruku svetu da bi pod njegovim vođstvom dosadašnju globalizaciju i relativno slobodnu trgovinu zamenile visoke tarife i okretanje Amerike samoj sebi. Nakon njegove pobede dolar je ojačao u odnosu na evro i "skočio" je najviše u prethodne dve godine u odnosu na evro, jen i funtu, dok su investitori poprilično pozitivni. Postavlja se pitanje da li je ta euforija opravdana i kako će izbor Donalda Trumpa uticati na svetsku ekonomiju.
Na Trampovu pobedu na predsedničkim izborima odmah su reagovale i berze. Finansijski analitičar "Senzal Capital-a" Mihajlo Đorđević kaže da je situacija skroz podeljena, navodeći da su američke berze veoma pozitivno reagovale, za razliku od evropskih i generalno azijskih berzi.
"Prvenstveno sve to proizlazi iz spoljnotrgovinske politike predsednika Trampa i njegovog zalaganja za uvođenje tarifa, što je izazvalo i pojačalo te strahove", objašnjava on.
Uvođenje tarifa bi se, kaže on, negativno odrazilo na Evropsku uniju, navodeći da je Tramp upravo targetirao nemačku autoindustriju.
"On priča kako jednostavno američka autoindustrija nije konkurentna u Evropi, a da je evropska autoindustrija konkurentna u Americi, on smatra da to nije fer. A mi znamo da je evropska autoindustrija okosnica evropske privrede, i to je nešto što je definitivno uplašilo evropsku administraciju", rekao je Đorđević.
On dodaje da generalno berza anticipira dešavanja, odnosno to šta se može očekivati za šest meseci do čak godinu i po dana.
"Ono što nam je berza rekla, to je da nisu baš optimistični po pitanju Evrope, ali isto tako treba uzeti u obzir da tržišta čini na kraju krajeva ljudska psihologija, koja ima tendencije da ide u preterane ekstreme, pretirani optimizam, pretirani pesimizam", rekao je Đorđević.
Da li će biti 10 odsto univerzalne tarife?
Obećanje Donalda Trampa da će uvesti dodatne carine bi moglo da dodatno oslabi evropsku privredu, što bi zahtevalo da Evropska centralna banka još više ublaži svoju monetarnu politiku, prenosi Bloomberg.
"Tramp se vratio i svi su se plašili ovog trenutka. Sasvim je jasno da ovaj ishod, u relativnom smislu, nije sjajan za evropsku imovinu", izjavio je globalni direktor za investicije švajcarske bankarske grupacije Lombar Odije, Mihael Štrobek.
Đorđević kaže da se postavlja pitanje da li će biti deset odsto univerzalne tarife na sve što uđe u Ameriku, navodeći da bi se to definitivno negativno odrazilo na globalni privredni rast.
"Opet se postavlja pitanje da li bi on (Tramp) to uradio. To je ono što sada svi mi koji smo učesnici na tržištima kapitala želimo da shvatimo, da vidimo da li definitivno ide ka tome, iako sada generalno tržišta anticipiraju da je to jedan od glavnih scenarija trenutno. U suštini, veoma je kompleksno. Da su s druge strane pobedile demokrate bilo bi mnogo jednostavnije proceniti šta možemo očekivati u budućnosti. Njihove politike su suštinski različite i po pitanju ekonomije i po pitanju multilateralnih odnosa, po pitanju faktički svega", rekao je Đorđević.
Sagovornik ocenjuje da je Trampova politika pre svega fokusirana na američku ekonomiju.
"On smatra da američka ekonomija ima prevelik trgovinski deficit i da je to nešto što on želi definitivno da izbalansira. Tarife su oruđe kako bi on došao do toga da jednostavno to izbalansira što više u korist Amerike. To bi se definitivno odrazilo negativno na zemlje koje su primarno izvozno orijentisane kao što su pre svega naravno Kina i Nemačka, tako da samim tim neki potencijalni dalji pritisci na nemačku privredu bi se posledično negativno odrazili i na privredu cele Evrope, kada pričamo konkretno o Evropi. A sa druge strane naravno imamo i Kinu, od koje bismo sada verovatno mogli da očekujemo dalje stimulanse vlade za ekonomiju", rekao je Đorđević.
Hoće li se zaoštriti trgovinski rat sa Kinom?
Povodom ranijih najava Trampa o 60 odsto povećanje carina na robu iz Kine, Đorđević kaže da to nije realan scenario, ali ipak ne isključuje mogućnost da se to i desi.
"Mislim da on to posmatra pre svega kao neko ko je čovek iz biznisa koji je napisao knjigu, između ostalog, i o pregovaranju i da on to više koristi kao nešto što bi njega i Ameriku dovelo u bolju pregovaračku poziciju. Uvođenje 60 odsto tarife na apsolutno sve iz Kine nije toliko realan scenario, ali isto tako treba uzeti u obzir, to je nešto što bi realno moglo da se desi", rekao je Đorđević.
On dodaje da treba uzeti u obzir i da je Tramp taj koji je prvi započeo trgovinski rat sa Kinom 2018. godine.
"Tada smo takođe imali negativne reakcije na berzama, prvenstveno američkim, tako da možemo očekivati da se taj trgovinski rat dodatno verovatno zaoštri. Samo je pitanje na koje konkretne segmente će to uticati", rekao je Đorđević.
"Predmet najvećih ekonomskih debata na svetu"
Đorđević je rekao da je Trampova politika poprilično fiskalno ekspanzivna i da je to nešto što definitivno treba da se uzme u obzir.
"Svo spuštenje poreza koje je on najavio, spuštenje korporativnog poreza, spuštenje dodatnog poreza za preduzeća koja proizvode u okviru Amerike, sve to će negativno uticati i na budžet države u dugom roku. A on sve to planira da finansira kroz tarife i to je sada možda predmet najvećih ekonomskih debata na svetu koliko je zapravo to i realno izvodljivo", kaže Đorđević.
On je rekao da politike predsednika utiču na ekonomiju, ali opet ne u glavnoj meri.
"Isto tako je bitno gde se sada nalazi konkretno privredni ciklus, dakle, šta će se dešavati i sa stvarima koje nisu pod njegovim uticajem", rekao je Đorđević.
BONUS VIDEO:
(Euronews/MONDO/Ivana Vlajković)
Sa Bolombojem je druga priča! Vojnik Zvezde se vratio, a jedan važan detalj može da "pogura" tim do plej-ofa
Jovanović spasao Partizan: Odbranio penal, "zaključao" gol i sačuvao tri boda za kraj godine!
Partizan je u problemu, a postoji samo jedno rešenje: Prvi ispit je pao, vreme je za popravni!
Ovo je trudna verenica ubijenog Nikole iz Kaluđerice: Napadači pucali kroz prozor, čula se vriska i škripa guma
Lalatović skočio na Dudića, novinari sprečili tuču! Pogledajte haos posle utakmice u Novom Sadu