Startap Beeamond koji se predstavio na Veb samitu u Lisabonu, jedan je od 60 iz Srbije koji su dobili priliku da na ovom najvećem tehnološkom događaju potraže saradnike i investitore. Ono po čemu su se izdvojili jeste "opipljiva" ideja.
Bavili su se svima vrlo dobro poznatim pojmovima: medom, pčelama i košnicama. Iako se možda ne bavite pčelarstvom, znate kako sve od navedenog izgleda. Sa druge strane, na Srpskom ostrvu i Nacionalnom štandu bilo je i onih startapa koji su razvijali programe, veštačku inteligenciju i baratali pojmovima iz sveta računarstva i programiranja, koji mnogima i dalje nisu svakodnevica.
Pored toga što je ideja zanimljiva za radoznalce, koji možda nisu razmišljali o pčeli kao ljubimcu ili košnici u životnom i radnom prostoru, ovaj izum ima svoju estetsku stranu i praktične benefite.
"Radimo kućne košnice za pčele od kojih možete da dobijete sve proizvode pčela", kaže Nikola Tucaković, predstavnik startapa na Veb samitu.
U razgovoru ističe da su i ranije pravljene košnice za kuću, ali da je ovo prva produktivna košnica.
"Ostale su bile ogledne, služile su samo za osmatranje ponašanja pčela. Mi smo došli na ideju, pošto smo pčelari, da stavimo jednu košnicu u kuću kako bismo je posmatrali, a onda smo je vremenom redizajnirali i stavili neke dodatke kako bismo mogli da uzmemo proizvode od pčela. Tako smo dodali dodatak za polen, za pčelinji otrov, za med, api inhalator, da možemo da udišemo zdrav vazduh iz košnice, stavili smo dodatke za propolis, za sve pčelinje proizvode", objašnjava.
Savršen ljubimac
Kaže i da je košnica bezbedna za ukućane, jer pčele izlaze kroz rupu na zidu napolje. Kroz tu rupu se provlači crevo, kroz koje pčele izlaze i vraćaju se same.
"Mi to zovemo savršenim kućnim ljubimcem, zato što je 24 sata slobodan. Vi odete na odmor, a kad se vratite imate med", kaže dodajući da pčela ne može da uđe u sobu. Navodi da su prodali više od 100 košnica, te da ih vlasnici drže po školama, restoranima i hotelima.
"Sad smo došli da nađemo investiciju kako bismo unapredili proizvod, redizajnirali ga i pripremili za masovnu proizvodnju. Sad sve radimo ručno i potrebno nam je dosta vremena za proizvodnju", navodi uz napomenu da jedna košnica ima 400 delova.
Navodi i da ne postoje posebni uslovi za držanje pčela u kući, te da im je prijatno gde i ljudima. Dodaje i da vlasnik nema posebnih obaveza. "One se uglavnom staraju same o sebi, ali postoji i video i tekstualno uputstvo o tome koje sitnice treba obaviti jednom do dva puta godišnje.
BONUS VIDEO:
(ubrzanje.rs/MONDO/J.D.)
Zvezdu spustili dva mesta na tabeli Evrolige: Evo u čemu je stvar, Partizan se podigao!
Zvezda može do Top4, a kakve su šanse Partizana: Softver izračunao sve o srpskim klubovima u plej-ofu Evrolige!
Ispaljeni američki projektili na Rusiju: Preti velika eskalacija sukoba, Putin zapretio da će gađati Orešnikom
Kad ne smišlja Zvezdine pobede, onda je u Hramu Svetog Save: Sferopulos za MONDO o srpskoj kulturi, istoriji i Beogradu
Sutra Dan žalosti u Srbiji zbog masakra na Cetinju: Doneta odluka na sednici Vlade