Od 1. januara 2025. godine, Rumunija i Bugarska će zvanično postati punopravne članice Šengen zone, što omogućava slobodno kretanje između država članica za 450 miliona građana.
Iako su obe zemlje članice Evropske unije (EU) od 2007. godine, nisu bile deo prostora bez granica, pa su putnici i dalje morali da pokazuju pasoše prilikom ulaska. Sada će granične kontrole za Rumuniju i Bugarsku biti pojednostavljene. Evo šta putnici treba da znaju o ovim promenama.
Članstvo u Šengenu: Godinama čekani trenutak za Rumuniju i Bugarsku Još 2011. godine, Evropska komisija (EK) je utvrdila da su obe istočnoevropske zemlje spremne za članstvo u Šengenu.
Međutim, uprkos ovoj oceni, nijedna nije odmah dobila pristup.
Opozicija iz EU članica
Neke članice EU, uključujući Nemačku i Francusku, odbile su njihovu zajedničku kandidaturu zbog problema s upravljanjem i migracijama, što je godinama odlagalo ulazak u Šengen. Ova opozicija je postepeno slabila.
Prošle godine, Holandija, jedna od poslednjih protivnica, ukinula je veto, ostavljajući Austriju kao jedinu zemlju koja se još protivila. Austrija je svoj veto povukla u novembru, čime je Rumuniji i Bugarskoj otvoren put za ulazak.
Iako je Austrija pružala otpor, EK je ranije ove godine ukinula kontrole za vazdušni i pomorski saobraćaj, najavljujući veće promene.
Da li vam je potreban pasoš za ulazak u Rumuniju i Bugarsku?
Kada Rumunija i Bugarska postanu članice Šengena početkom naredne godine, biće lakše putovati u ove zemlje – barem u teoriji.
Građani Šengen zemalja ne moraju da pokazuju pasoše prilikom letenja između država članica Šengena, iako to nije uvek slučaj kod putovanja drumskim putem.
Međutim, iako će Rumunija i Bugarska postati punopravne članice, EK još uvek nije spremna da ukine sve granične kontrole.
EK planira da zadrži kontrole na kopnenim granicama između Mađarske i Rumunije, kao i između Rumunije i Bugarske, najmanje šest meseci kako bi „sprečila bilo kakvu ozbiljnu pretnju javnom redu i unutrašnjoj bezbednosti“ – odluka koja je verovatno doneta kako bi se zadovoljila Austrija.
Šta to znači za putnike?
Ako putujete automobilom, vozom ili autobusom u Rumuniju ili Bugarsku, i dalje ćete morati da nosite pasoš.
Putnici koji stižu vazdušnim ili pomorskim putem iz drugih Šengen zemalja više neće morati da pokazuju pasoše pri dolasku. To znači da putnici na letovima, krstarenjima i trajektima neće biti podvrgnuti pasoškim kontrolama.
Koje evropske zemlje možete posetiti bez pasoša?
Putnici koji nisu državljani EU treba da imaju na umu da boravak u Bugarskoj i Rumuniji ulazi u ukupan vremenski okvir proveden u Šengen zoni, koji ne sme biti duži od 90 dana u periodu od 180 dana.
Na primer, ako putnik provede 30 dana u Bugarskoj ili Rumuniji, a zatim uđe u neku drugu Šengen zemlju, poput Grčke, tih 30 dana računaće se u maksimalnih 90 dana boravka u Šengen zoni.
Prekoračenje ovog ograničenja može dovesti do kazni, uključujući novčane kazne ili zabranu ponovnog ulaska.
Koliko zemalja je u Šengen zoni?
Poslednja zemlja koja se pridružila Šengenu bila je Hrvatska 2022. godine. Svake godine, unutar ove zone obavi se 1,25 milijardi putovanja, a 3,5 miliona ljudi svakodnevno prelazi granice država članica.
Sada, uključujući Rumuniju i Bugarsku, Šengen zona broji 29 država. Od toga, 25 su članice EU, dok su četiri pridružene države članice Evropske asocijacije za slobodnu trgovinu: Norveška, Island, Švajcarska i Lihtenštajn.
Šengen zona je osnovana 1995. godine nakon potpisivanja Šengenskog sporazuma deset godina ranije između pet država članica Evropske ekonomske zajednice: Nemačke, Belgije, Francuske, Luksemburga i Holandije.
Nekoliko drugih sporazuma usledilo je do proširenja 2007. godine, kada je devet dodatnih zemalja uključeno u prostor slobodnog kretanja.
Kako članstvo Rumunije i Bugarske u Šengenu utiče na putnike iz Srbije?
Za građane Srbije, koji nisu deo Šengen zone, ulazak u Rumuniju i Bugarsku i dalje će zahtevati važeći pasoš, kao i poštovanje pravila o vizama, ako su potrebne.
Međutim, članstvo ovih zemalja u Šengenu donosi određene promene:
- Kraće čekanje na granicama – Pošto Rumunija i Bugarska postaju deo Šengena, granične kontrole na njihovim granicama sa drugim Šengen državama biće značajno pojednostavljene. To može smanjiti gužve i ubrzati prolazak putnika, posebno onih koji putuju tranzitno preko ovih zemalja.
- Šengen pravilo o boravku – Za građane Srbije koji imaju vizu za Šengen ili borave u nekoj Šengen zemlji, vreme provedeno u Rumuniji i Bugarskoj sada će se računati u ukupnih 90 dana dozvoljenog boravka u Šengen zoni tokom 180 dana. Ovo znači da putnici moraju pažljivo planirati trajanje boravka kako ne bi prekoračili ovo ograničenje.
- Lakši pristup vazdušnim i pomorskim rutama – Putnici iz Srbije koji lete ili koriste trajekte ka Rumuniji ili Bugarskoj preko drugih Šengen zemalja sada će imati brži i lakši prelazak, jer se pasoške kontrole na ovim rutama ukidaju za putnike iz Šengen zone.
Iako ulazak u Rumuniju i Bugarsku neće biti potpuno bezgraničan za putnike iz Srbije, članstvo ovih zemalja u Šengenu može olakšati putovanja, posebno za one koji koriste tranzitne rute ka drugim evropskim destinacijama, piše Euronjuz biznis.
BONUS VIDEO:
(BizPortal/MONDO/Nevena Davidović)
Neočekivan poraz Partizana u Areni: Prvi kiks u ABA ligi, Budućnost slavila!
Željka Obradovića pitali da li je potcenio Budućnost: Sad ću vam dati jedan podatak...
"Imamo deset igrača, nemam pojma šta će biti sutra": Željko i Partizan u ogromnom problemu, povređeni lideri!
Ovako sada izgleda tabela ABA lige: Partizanov poraz pred derbi sa Zvezdom sve zakomplikovao!
Mondo ukrštenica za 16. decembar: Jutarnja zabava i "razgibavanje" mozga!