Slušaj vest

Gubitak posla ili ozbiljna bolest često mogu ugroziti finansijsku stabilnost pojedinca, a štednja tada postaje ključni oslonac u prevazilaženju ovih izazova. Bez adekvatne ušteđevine, mnogi se suočavaju s poteškoćama u pokrivanju osnovnih troškova poput stambenih rata, zdravstvenih usluga ili svakodnevnih potreba.

A, kako preduprediti ovakav scenario i izbeći probleme u koje ostanak bez posla može dovesti nekog, objasnila je Tanja Knežević, izvršna direktorka Alta Banke.

"Moj savet je da svako od nas treba da uštedi toliko da ima u svom crnom fondu, na avista štednji ili gde god i da svako od nas treba da zna koliki su otprilike mesečni troškovi, nešto bez čega se ne može", objasnila je i dodala da se sa štednjom ne počinje u kriznim vremenima.

MONDO podkast "Keš ekspert"

Voditeljka, glumica i pevačica Jelena Gavrilović, demistifikuje finansijske termine da bismo bolje razumeli upravljanje novcem, optimizovali odluke i postigli dugoročnu finansijsku stabilnost i uspeh. Uz praktične primere iz stvarnog života, objašnjenje termina, odgovore na najčešća pitanja i zablude, ilustruje kako primeniti savete stručnjaka u praksi. Neka pametnije upravljanje novcem počne uz Keš eksperta!

Podsetila je na period korone, kada su u nekom trenutku ljudi gubili poslove, inflacija krenula da raste, a novac gubi svoju vrednost.

Upravo da se ne bi došlo u bezizlaznu situaciju kada dođe kriza, savetuje da je neophodno imati nekakve fondove.

"U kriznim situacijama teško je disciplinovati sebe kada ste na nivou toga da treba da preživite mesec i prehranite porodicu, imate za osnovne životne potrebe i da nešto ostane sa strane. Šest meseci je neki period za koji svako od nas jednostavno mora da bude spreman i da u svakom trenutku ima novac koji pokriva bar taj vremenski period", izjavila je Knežević.

A, za to, kaže, postoji nekoliko različitih vrsta štednje kojima građani mogu da obezbede sigurnu budućnost.

Za "popunjavanje kućnog budžeta", postoji oročena štednja od koje svakog meseca da podižete kamatu.

"Imamo takozvanu fleksi štednju koja omogućava fleksibilnost da na određeni rok na koji smo položili taj novac, fleksibilni smo da u toku ročenja podižemo tu štednju. Postoji dečija štednja, gde se ulaže od rođenja deteta stoje do punoletstva. Do 18. rođendana vlasnik je roditelj ili staratelj, nakon čega dete raspolaže tim sredstvima, kao i tzv. tzv. avista štednja, bez oročenja, koja je dostupna u svakom trenutku gde može da se podigne novac", izjavila je.

U kojoj valuti je najbolje štedeti, kako se pravi plan za štednju tako da nam ostane i za redovne troškove i dovoljno da odvojimo sa strane i šta sve treba istražiti pre odabira prave banke pročitajte u odvojenom tekstu.

(Mondo.rs)