Slušaj vest

Digitalizacija u poljoprivredi više nije stvar budućnosti, već svakodnevnica i u Srbiji. Iako se mnogima može učiniti da su savremene digitalne tehnologije rezervisane za razvijene zemlje, u stvarnosti one se već intenzivno primenjuju i kod nas, kako u nauci, tako i u praksi.

U nedavnoj epizodi MONDO podkasta "Keš ekspert", čija je voditeljka pevačica i glumica Jelena Gavrilović, dekanka Ekonomskog fakulteta Žaklina Stojanović istakla je da Srbija poseduje institucije svetskog ranga koji sprovode inovativne projekte iz oblasti digitalne poljoprivrede.

U saradnji sa drugim relevantnim institucijama, poput Instituta za ekonomiku poljoprivrede i Instituta Mihajlo Pupin, razvijaju se rešenja koja omogućavaju precizno upravljanje poljoprivrednom proizvodnjom, pa čak i putem mobilnih aplikacija dostupnih domaćim proizvođačima.

"Digitalizacija u poljoprivredi je na visokom nivou, a to biste se začudili. Pomislili bismo svi da je to daleko od Srbije. Nije daleko. Mi, recimo, ovde u Srbiji imamo institut u Novom Sadu, Biosens, koji je institucija svetskog ranga, po broju projekata i po idejama koje realizuje. Šteta bi bilo da se ne iskoristi iskustvo tih ljudi, istraživača koji rade u okviru tog instituta, ali i ne samo tog instituta, tu su i Institut za ekonomiku poljoprivrede, kao i Institut Mihajlo Pupin. Zajednički realizuju projekte koji su vezani za digitalizaciju u poljoprivredi", rekla je za MONDO Žaklina Stojanović i dodala:

Keš ekspert: Žaklina Stojanović Foto: MONDO/Stefan Stojanović

Digitalizacija poljoprivrede

"Mnogi drugi stručnjaci različitih profila, iz brojnih institucija, takođe se bave digitalizacijom u poljoprivredi. Zašto? Zato što je to važna tema. Savremena poljoprivreda više se ne može zamisliti bez digitalizacije. Na primer, Pokrajinski sekretarijat za poljoprivredu pokrenuo je pomoć za poljoprivrednike putem mobilne aplikacije, gde vi možete tačno u određenom trenutku da dobijete informaciju o tome kako tretirati usev da biste dobili odgovarajući prinos", reklaje dekanka Ekonomskog fakulteta.

"Možda biste pomislili da se to dešava negde u drugoj zemlji - ali ne, to je kod nas. Danas već postoji potpuna otvorenost ka primeni digitalnih tehnologija, ako ništa drugo preko mobilnih aplikacija, upravo zahvaljujući tim sistemima koje nudi, pre svega, Biosens institut iz Novog Sada. Radi za druge zemlje, radi za naučna istraživanja koja su vezana za multidisciplinarne projekte koje se realizuju širom sveta, zašto ne bi radio i za Srbiju", istakla je ona.

BONUS VIDEO: