• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Devizne rezerve, u suštini, stabilne

Strane banke ne povlaće novac iz Srbije, već samo vraćaju centralama višak koji su unele u decembru da bi formalno zavodoljile propis "Bazel 2".

Devizne rezerve u NBS su na zadovoljavajućem nivou i krajem januara iznosile su 11,6 milijardi evra, što je za 205 miliona evra više od nivoa iz novembra 2011, saopšteno je iz centralne banke kao reakciji na napise pojedinih medija u Srbiji.

Zbog primene nove regulative koja se odnosi na bilansne podatke banaka na dan 31. decembra, izdvojena obavezna rezerva banaka krajem decembra dobrovoljno je povećana na računima kod NBS za 555 miliona evra, što je istovremeno uticalo i na povećanje deviznih rezervi centralne banke.

Poslovne banke imaju pravo da na račune kod NBS dobrovoljno izdvoje više obavezne rezerve od njihovog zahtevanog nivoa prema propisima centralne banke.

Posle tog privremenog rasta deviznih rezervi krajem prethodne godine do nivoa od 12,06 milijardi evra, u januaru su dobrovoljno više izdvojene obavezne rezerve banaka smanjene na zahtevani nivo, pa su time i devizne rezerve zemlje približno vraćene na nivo s početka decembra meseca prethodne godine.

Krajem januara devizne rezerve su za 205 miliona evra više od nivoa iz novembra prošle godine, navedeno je u saopštenju.

Profesor Beogradske bankarske akademije Zoran Grubišić izjavio je Tanjugu da su se banke na kraju godine povlačile sredstva iz inostranstva, odnosno od matica, "da bi povećale adekvatnost kapitala koja se traži na kraju godine prilikom zatvaranja knjiga, znači radi bilansa, a onda nakon toga se razdužile, jer maticama taj novac treba".

To je jedan od razloga što je u određenoj meri nivo deviznih rezervi pao, međutim, to nije alarmantno, devizne rezerve su na visokom nivou - "čak i ako gledamo poziciju neto strane aktive prema kriterijumu MMF-a mi smo skoro milijardu iznad tog targeta".

Ekonomista Ljubomir Madžar podseća javnost da oscilacije u nivou deviznih rezervi ne bi trebalo da čude, jer najveći deo "ne pripada niti državi, niti NBS" već su to ulozi poslovnih banaka po osnovu obaveznih rezervi i drugim osnovama.

"Kad banke povlače sredstva razdužujući se ili po nekom drugom osnovu onda one povlače svoja sredstva, svoje devize, to ne bi trebalo mnogo da nas čudi", rekao je Madžar.

(MONDO/agencije)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image