To otvara mogućnost da povećamo domaću proizvodnju, izjavio je za Tanjug Branislav Gulan iz Privredne komore Srbije (PKS).

Krompir bismo, kako je objasnio, mogli da gajimo na 100.000 hektara i godišnje proizvodimo oko milion tona.

Proteklih godina ta kultura se u Srbiji prosečno gajila na 78.000 hektara i prosečno smo dobijali po hektaru 11,5 tona, ukupno oko 900.000 tona.

Odluku da se Srbiji ponovo dozvoli izvoz krompira u EU donela je 24. aprila Evropska komisija jer je u Srbiji iskorenjena prstenasta trulež krompira koju je prouzrokovala bakterija Clavibacter michiganensis ssp. sepedonicus.

U odluci Komisije je navedeno da je od 2009. do početka ove godine u svojim izveštajima Srbija pokazala da je sprovedena potrebna kontrola i procedura kojom je iskorenjena ta bakterija.

Ekspert u PKS Vojislav Stanković rekao je da se u Srbiji najčešće proizvode dve sorte krompira, "dezire'' i "kondor'', a da za to imamo izvanredne uslove, plodno zemljište, dobru temperaturu vazduha i zemlje u toku vegetacije ove povrtarske kulture.

Krompir je veoma značajna biljka u ishrani jer od nje može da se dobije oko 100 prerađevina, a o značaju njegove proizvodnje najbolje govore brojke o potrošnji.

Prema rečima Stankovića, u EU se godišnje prosečno troši 74,7 kilograma krompira po stanovniku, u Nemačkoj 58,7 kilograma, Francuskoj 51,1, Austriji 55,8, Češkoj 69,5, Italiji 44,7, a u Srbiji tek 35,7 kilograma.

(Tanjug)