• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Pumpanje potrošnje nije dalo rezultate

Član Fiskalnog saveta Srbije Vladimir Vučković ocenio je danas je pokušaj da se potrošnjom podstakne privredni rast doveo do neuspeha.

"Nadam se da nećemo imati ideje da potrošnjom treba podsticati rast. Mi za to prostor nemamo. Ova godina je nabolji primer da ekspanzivna javna potrošnja ne daje rezultate", rekao je Vučković na godišnjoj konferenciji budžetskih korisnika, koja je održana u beogradskom Sava Centru.

Vučković je precizirao da "eksperiment uživo" ekspanzivne javne potrošnje umesto rasta doveo do pada bruto drustvenog proizvoda (BDP) od dva odsto, kao i rasta inflacije i tekućeg deficita.

"Imaćemo inflaciju od 13 do 14 odsto u ovoj godini, tekući deficit raste i biće dvocifren", rekao je on i istakao da svi makroekonomski pokazatelji govore da je podsticanja rasta preko deficita dovelo od neuspeha.

Vučković je napomenuo da Fiskalni savet u analizama polazi od toga da javne finansije u Srbiji nisu u dobrom stanju, ali je istakao da je dobro što Vlada Srbije planira da smanji deficit.

"Vlada ide na prilično oštru fiskalnu konsolidaciju. Ciljani deficit opšte države u 2013, biće smanjen na 3,6 odsto BDP, što je oko 132 milijade dinara, a na nivou Republike oko 122 milijarde", rekao je on i istakao da je to "dosta zamašan zaokret i dosta visoko smanjenje deficita".

Podsetio je da je bitno da se Fiskalnom strategijom predviđa da se jednako kao u narednoj godini pooštri rezanje i u 2013. i 2014, da bi konačno 2015. Srbija imala ravnotežu u budžetu.

"To su planovi i pitanje je da li će se ostvariti pošto nemamo dobro iskustvo iz prethodnih godina", rekao je član Fiskalnog saveta.

Vučković je naveo da su rizici Budžeta i Fiskalne strategije u naredne tri godine to što nema jasnih programa za smanjenje rashoda za robu i usluge, to što bi subvencije mogle da pređu planirani obim i to što izdaci za kamate jako rastu.

"Kad se sve to sabere postoji rizik da planirani budžetski deficit od 132 milijarde dinara bude veći za još 20 do 25 milijardi dinara", rekao je on.

Istučući da je ograničeno indeksiranje plata u javnom sektoru "kamen temeljac" fiskalne konsolidacije u sledećoj godini, Vučković je ocenio da je jedan od dodatnih rizika to da visoka inflacija i socijalni pritici dovedu da rast plata i penzija bude preko previđenih dva odsto.

(Beta Foto Beta Miloš Miškov)

Komentari 2

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

perica

Dragi moji ekonomisti koji ste stekli diplome na ko zna koj nacin zeleo bi samo da vas upitam kako je to moguce da se tako podstakne kada se zna da je taj efekat kratkog daha???Dali je moguce da to niste ucili na vasim privatnim ili drzavnim fak.? zar ste tako pametni ili mozda previse spavali dok ste ispite polagali na ko zna koj nacin?jedini pravi moguci nacin da se potstakne to je da se izvozi...da prosto seljacki kazem da dodju pare u drzavni novcanik od prihoda i onda da se daju stimulacije i da se pokrece potrosnja jer Dinar jaca usled priliva shodno tome i kupovna moc i rast plata...

marija markovic

Slazem se da treba smanjiti potrosnju. Da krenemo od naknada za clanove fiskalnog saveta - odmah ih treba smanjiti sa 200,000 dinara na 80,000 x broj clanova Saveta i eto znacajne ustede za srpski budzet. Da krenemo od onih koji daju savete, pa cemo stici i do cistacica u vladi!!!

special image