"Zaprepašćen sam izjavom gradonačelnika Beograda i predsednika Demokratske stranke da je Stara planina promašena investicija. Te izjave ne samo da su neistinite, već pokazuju Đilasovo nepoznavanje realnih potreba i problema u regionima Srbije", izjavio je gradonačelnik Knjaževca i član Predsedništva URS Milan Đokić.

On je istakao, kako je saopštio URS, da za Knjaževac i istočnu Srbiju "Stara planina znači život".

"Hotel i skijalište ne samo da su otvorili nova radna mesta i privukli hiljade i hiljade turista, već su omogućili da se razvijaju i druge prateće delatnosti, da se uposle poljoprivreda i zanatstvo", rekao je Đokić.

Dodao je da je cilj Vlade Srbije i URS da svi regioni u Srbiji dobiju jednake šanse za razvoj i da ih ništa u tome ne može pokolebati i sprečiti, "pa ni komentari gospodina Đilasa".

Gradonačelnik Beograda Dragan Đilas sinoć je za RTS rekao da Srbija treba da se posveti razvoju poljoprivrede, prehrambenog i IT sektora, odnosno da se bavi izvozom finalnih proizvoda i zapošljavanjem što više ljudi.

"Od hotela na Staroj planini, skijanja i turizma se, što narod kaže, 'leba najesti nećemo'", kazao je Đilas.

Demokratska stranka (DS) je, u međuvremenu, danas zatražila od ministra finansija i privrede Mlađana Dinkića da saopšti kolika je ukupna cena turističkog projekta na Staroj planini i koliko je turista prošle i ove godine tamo boravilo.

"Koliko je još novca, pored inicijalnih 40 miliona evra, potrošeno za putnu infrastrukturu i koliko će još od ovogodišnjih 27 miliona evra predviđenih u budžetu za turizam, otići u ovaj projekat? Koliko je godina potrebno da se povrati uloženi novac, a koliko je ljudi direktno zaposleno za ovaj višemilionski projekat i koliko je ulaganje po jednom zaposlenom?", pita u saopštenju DS.

Demokrate su od Dinkića zatražile da objasni kako je određeno da turizam bude privredni prioritet Srbije, i u kojoj još zemlji je država vlasnik hotela.

"Molimo gospodina Dinkića i da u svojim skijaškim pohodima upita građane sa područja južne i istočne Srbije da li smatraju da je bilo svrsishodnije da država taj basnoslovni novac uloži u proizvodnju hrane i omogući istinski oporavak tih područja ili u hotel i žičare?", pita u saopštenju DS.

(Beta, ilustracija: Guliver/Getty Images/Thinkstock/MONDO)