• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Možda je stvarno vreme za prevremenu otplatu

Država Srbija je "prelikvidna" i možda je trenutak da restrukturira svoj spoljni dug uzimanjem povoljnijih kredita, kaže ekonomista Miroslav Zdravković.

"Ako je takav trenutak da su kamate u svetu na izuzetno niskom nivou, i ako postoje uslovi da se kompletan spoljni dug restrukturira, onda jeste vreme da se, ako je to moguće, država zaduži po znatno nižim kamatama da bi vratila dospevajuće dugove", rekao je Zdravković, urednik Makroekonomija.org, agenciji Beta u vezi inicijative ministra finansija Mlađana Dinkića.

Procenio je da će država biti likvidna (imati para u budžetu) do kraja ove godine i da je samo pitanje u kojoj meri će se novac preusmeriti za prevremenu otplatu duga.

Po rečima Zdravkovića, ako je februara javni dug porastao za 1,5 milijardu evra, a deficit je bio 28 milijardi dinara, neto ostatak je toliko veliki da država može da do kraja godine finansira deficit (minus između poreskih prihoda i troškova) i da deo likvidnih sredstava utroši za prevremenu otplatu duga.

On je naveo da februarski podaci pokazuju da su jedino izdaci za kamatu povećani za 110 odsto, dok su svi ostali rashodi pod kontrolom.

"Pri rastu ukupne javne potrošnje od 3,2 milijarde dinara, u prva dva meseca ove godine rashodi za kametu su porasli za 6,8 odsto u odnosu na isti period 2012. godine. Kada se isključe izdaci za kamatu, javna potrošnja je opala za 3,5 milijarde dinara", rekao je Zdravković.

Po njegovim rečima, izdaci za kamatu su, sa šest milijardi u prva dve meseca prošle godine, januara i februara ove godine porasli na 12,8 milijardi.

Ti izdaci su, precizirao je, veći od rashoda za kupovinu robe i za plaćanje usluga, subvencija, trensfera ostalim nivoima vlasti, a, skoro da su veći i od rashoda za socijalnu zaštitu.

(Beta, ilustracija: Guliver/Getty Images/Thinkstock)

Komentari 1

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Marko-Fcb-El Mago 89

da je ovaj ekonomista stvarno pametan onda bi on sam bio bogat, al' nije.. i ovoj zemlji bi bilo daleko bolje da su ekonomisti skolovani... al' nisu... a da kredite cemo da otplacujemo jos 30 godina duze uz naravno standard kakav dolikuje jeftinoj radnoj snazi

special image