Krstić je za RTS izjavio da ne samo da je došao na lični poziv Aleksandra Vučića (kao lidera najjače političke partije Srpske napredne stranke), već je pre odluke da se prihvati psla razgovarao i sa premijerom Ivicom Dačićem i još nekim članovima Vlade.
"Mislim da postoji politička podrška bolnim ekonomskim reformama i ne smatram da tu postoji neka politička igra jer je svima jasno da nam je ovo poslednji voz da sredimo svoju ekonomiju", rekao je Krstić Dnevniku 2.
Krstić kaže da je spreman na izazov, da će se izboriti sa uticajima tajkuna i političkim pritiscima i lobiranjima, jer "neminovne su nepopularne mere".
"Biće tu sigurno otpora. Srbija je kao bolesnik koji dvadeset godina nije bio kod zubara. Ne želimo kod zubara jer boli ali ovako nas boli još više i na kraju nemamo izbora", kaže budući ministar.
Krstić je RTS, kao i u intervjuu nedeljniku NIN (broj od četvrtka 22. avgusta), najavio budžet za 2014. u kojem će budžetski transferi penzionom sistemu biti manji, kao i izdaci za javni sektor, i da ćeto biti uvod u reforme celokupnog javnog sistema.
S druge strane, biće veći poreski prihodi, biće proširena poreska baza (broj obveznika) a "svi će morati da plaćaju porez", tj. nastaviće se sa nedavno uvedenom nultom tolerancijom na neplaćanje u Poreskoj upravi.
Krstić je u intervuju za NIN, čije su delove unapred prenele agencije, rekao i konkrente brojke.
Cilj je da manjak u budžetu svede sa ovogodišnjih 6,5 na najviše četiri odsto bruto domaćeg proizvoda (BDP) u 2014. godini
"Da bi se to ostvarilo, moraćemo da preduzmemo i neke manje popularne mere. Mi drugog izbora nemamo, ako želimo da zaustavimo dalje propadanje. Moraćemo da steženo kaiš ako mislimo da stabilizujemo javne finansije", ocenio je Krstić.
On je potvrdio da je zajedno s prvim potpredsednikom Vlade Srbije Aleksandrom Vučićem razgovarao s predstavnicima Svetske banke o kreditu za pokriće manjka u budžetu.
"Tačno je da postoji opcija da Svetska banka pomogne finansiranje našeg budžetskog deficita, a uslov za to je da se na vreme usvoji odgovoran budžet za 2014. i to će biti jedan od prvih velikih zadataka Ministarstva finansija", kazao je Krstić.
Teško je, kako je dodao, reći šta je optimalan deficit, "ali ono što je prihvatljivo za Međunarodni monetrani fond i međunarodnu zajednicu je deficit od tri, najviše četiri odsto BDP-a, jer bi s većim deficitom budžet jednostavno teško da bi bio održiv".
Krstić je najavio da će prilikom pripreme budžeta za 2014. morati paralelno da se radi i na povećanju prihoda i smanjenju troškova, vodeći računa da Srbija ne upadne u negativnu spiralu zbog pada tražnje izazvanog rezanjem budžetskih rashoda.
On smatra da bi za Srbiju bilo dobro da što pre zaključi novi stendbaj aranžman sa MMF-om.
Krstić je naglasio da u Srbiji svi moraju da plaćaju poreze i da za sve važe jednaka pravila.
"Insistiraću da svi plaćaju poreze i poreske dugove, ali ćemo voditi računa da to ne izazove novi talas stečajeva i da ne poveća nezaposlenost, jer nije cilj da sapletemo našu ekonomiju", kazao je Krstić.
"Moja vizija je vizija jedne normalne Srbije u kojoj vi mižete da radite, u kojoj ćete da plaćate porez i uz to dobijete doprinose za koje ćete znati da će kroz 40 godina moći da budu isplaćeni kao penzije. Da li će to biti lako, neće, da li postoji magični štapić, ne postoji. Ja sam ubeđen i optimista sam da ću biti uspešan", zaključio je razgovor za RTS kandidat za ministra Lazar Krstić.
Nestvarni Nedović, sjajni Kalinić i velika pobeda Zvezde: Drama, preokret i prvenac u Evroligi!
Katastrofa srpskog fudbala u Evropi se nastavlja: Pali smo iza Hrvata, a to nije najgora vest
"Ja sam Novakov deda, Srbin nikad nisam bio": Dijana svom ocu iz Hrvatske nikad nije oprostila jedno
Stigla kazna za ženu koja je terencem "BMW X5" blokirala ulicu: Saobraćaj stajao ceo sat, evo šta je čeka
Ratuju Zvezda i ABA liga: Novo saopštenje crveno-belih, javili su se direktoru