On je istakao da do kraja godine treba prevremeno otplatiti skupe kredite, i to uzimanjem jeftinijeg zajma poput onog iz Emirata, i prodajom dela državne imovine koja se neproduktivno koristi.

Prevremenim razduživanjem bi se na kamatama godišnje uštedelo 500 miliona evra, kazao je Dinkić na okruglom stolu "Ekonomska politika Srbije" u organizaciji nedeljnika NIN.

"Takvu uštedu ne možete napraviti kroz povećanje poreza i zamrzavanje plata i penzija", ocenio je Dinkić i dodao da se moraju iskombinovati obe mere - uzimanje jeftinog kredita za otplatu skupog i prihod od privatizacije, jer jedna nije dovoljna.

On nije želeo da kaže koje bi javno preduzeće moglo da bude predmet privatizacije, dodajući da država mora da vidi koja imovina ne daje efekte i da li od nekog preduzeća imaju korist građani i budžet.

"Vlada treba konsenzusom da odluči o tome... ima nekoliko preduzeća koji mogu da budu kandidati", naveo je Dinkić.

Dinkić, koji je zamenik predsednika Komiteta za saradnju sa Ujedinjenim Arapskim Emiratima, kazao je da će povoljan kredit iz UAE od tri milijarde evra stići, "ali ne ođednom, nego u tranšama".

Jedan deo tih sredstava će biti namenjen za prevremeno razduživanje, a drugi za javne radove u građevinarstvu i privredu, objasnio je Dinkić.

Prema rečima Dinkića, kako bi došlo do rasta zaposlenosti, plata i penzija, neophodno je podsticati dodatne investicije, javne radove i prerano se razdužiti, inače će nam stalno "visiti mač bankrota".

"Ako se sve ovo ne uradi, koliko god da mandata dobije neka politička partija  na ovim izborima, može da nam se desi bosanski ili grčki scenario", upozorio je Dinkić.