"Insistiraću na tome i očekujem da bi Narodna banka Srbije mogla da da saglasnost, da se izvesne količine zlata opredele za tu svrhu", rekao je ministar Milan Bačević posle sastanka sa rukovodstvom opštine Majdanpek i poslovodstvom rudnika bakra i zlata Majdanpek.

On je ukazao da je oživljavanje te zlatare značajno za opštinu Majdanpek ali i za celu Srbiju, jer je to jedna od najperspektivnijih kuća kojoj je ranije samo Zlatarna Celje mogla da konkuriše. On je dodao, da bi sa menadžmentom Rudarsko topionicarskog basena Bor u čijem sastavu je i rudnik bakra i zlatara u Majdanpeku, trebalo da se dogovori.

Predsednik opštine Majdanpek, Dejan Vagner rekao je Tanjugu, da je prerada zlata u Zlatari Majdanpek trenutno blizu nule i da je potrebno uložiti oko 20 miliona evra za njeno oživljavanje.

On je naglasio, da treba obezbediti novac za nabavku sirovine, obrtnog materijala, obnavljanje dela opreme i sistema prodaje. Vagner je istakao da je, pre toga, neophodno doneti zakon o prometu plemenitih metala, jer je ta zlatara u neravnopravnom položaju sa privatnim zlatarama. Objasnio je da ona ima obavezu korišćenja žiga na nakitu, što je dodatni trošak za nju, dok privatne zlatare nemaju tu obavezu.

Predstavnici Opštine Majdanpek, istakli su da postoji tržište zaproizvode Zlatare Majdanpek, i da je posebno važno da se postigne dogovor sa RTB Borom oko oživljavanja zlatare, jer će se ona u protivnom potpuno ugasiti.

"Potpuno je besmisleno da u Majdanpeku postoji proizvodnja zlata, ali ne i prerada. Zato Zlataru treba oporaviti a potom je mnogo lakše pronaći za nju strateškog partnera", ukazalo je opštinsko rukovodstvo.

Na sastanku je rečeno da je Zlatara Majdanpek nekada zapošljavala više od 1900 radnika a da ih sada ima 450 od kojih je većina na prinudnom odmoru, zbog nedostatka posla.