Krstić je rekao da će tim zakonom biti uvedena jasna pravila i predvidivost u raspodeli prihoda, tako da svaka opština na osnovu parametara zna na koliki transfer novca od države može da računa.

Ministar je, na konferenciji "Unapređenje upravljanja javnim finansijama na lokalnom nivou", istakao da je radna grupa koja će se baviti nacrtom već formirana, kao i da su četiri člana iz Stalne konferencije gradova i opština.

"Želimo da imamo nacrt do kraja jula kako bi mogla da usledi šira rasprava, a zatim i usvajanje, najkasnije do oktobra", rekao je Krstić i dodao da bi tako i opštine mogle da planiraju budžete za 2015. godinu.

Krstić je rekao da će se kroz novi model finansiranja unaprediti efikasnost korišćenja prihoda.

"Ako određena jedinica lokalne samouprave, na primer, ne podigne naplatu poreza na imovinu, neće moći umesto toga da očekuje novac iz republičkog budžeta. Takođe, ako ste efikasni i ne zapošljavate više nego što treba, moći ćete i da spustite taj porez, a možda će se i ljudi iz drugih gradova seliti u vaš", poručio je Krstić.

On je istakao da ne zna koja stranka je na vlasti u kojoj opštini, kao i da to neće biti kriterijum za raspodelu sredstava.

 Krstić je naglasio da način finansiranja različitih nivoa vlasti jeste jedan od pet prioriteta tog ministarstva i podvukao da se osmina ukupnih prihoda države ubira na nivou lokalnih samouprava.

Ministar je rekao i da se izmene Zakona o budžetskom sistemu očekuju u septembru ili oktobru i naglasio da mora da se poboljša planiranje, budžetiranje, izvršenje i kontrola.

Krstić je podsetio da je bilo problema i kad se prešlo na elektronske prijave poreza, da su, čak, kako kaže, krenuli štrajkovi, pod izgovorom da su plate smanjene.

Plate nisu smanjene nego su obračunavane pogrešno, rekao je ministar ne želeći da ulazi u razloge zašto se tako radilo.

"Hoćemo da pojačamo kontrolu kako bi imalo smisla poštovati zakone. Zakoni su tu da bi se bolje radilo, a ne samo da bi ograničavali zloupotrebu", rekao je Krstić.