U Ministarstvu ističu da, po njihovim saznanjima, EPS do danas nije zvanično uputio zahtev za poskupljenje struje i podsećaju da konačnu reč o poskupljenju, saglasno Zakonu o energetici, ima Agencija za energetiku Republike Srbije (AERS).

"Procenat poskupljenje električne energije je broj koji se dobija na osnovu sveuobuhvatne analize i licitiranje sa brojkama nije dobro ukoliko se ne sagledaju svi parametri," kažu u Ministarstvu energetike, odgovarajući na pitanje da li se i za koliko može očekivati poskupljenje struje u ovoj godini.

U tom ministarstvu ističu da su se poplava nesumnjivo odrazila na ceo privredni i energetski sistem Srbije, ali se čini sve kako bi se posledice poplava u energetskom sektoru minimizirale.

"Preduzimiju se i sve aktivnosti kako bi se obezbedila sigurnost snabdevanja u prestojećem periodu", kažu u Ministarstvu i podsećaju da su posledica poplava velike što pokazuju i analize stručnjaka Svetske banke i da je njihovo rešavanje prioritet Vlade i svih sektora.

Ministarstvo finansija i EPS predložili su, prema pisanju lista "Blic", Vladi Srbije da struja od jeseni poskupi, a premijer Aleksandar Vučić je protiv toga.

EPS, kako se navodi, ima podršku Ministarstva finansija, koje se zalaže da struja poskupi najpre 30 odsto, a onda i još 20 odsto.

U AERS-u je ranije danas Tanjugu rečeno da EPS nije tražio poskupljenje struje, niti je uputio zvaničan zahtev za poskupljenje toj agenciji.

Struja u Srbiji poslednji put je poskupela 1. avgusta 2013. u proseku 10,9 odsto za domaćinstva i 12,8 odsto za privredu.

Prethodno poskupljenje je bilo 1. aprila 2011. godine u proseku za 15 odsto i u martu 2010. godine u proseku za 10 odsto.