"Da bismo sprečili takvu situaciju dodatno će biti angažovana naša carina, a proizvođači i izvoznici koji budu pokušali da prevarom dođu do zarade biće najoštrije sankcionisani", kazao je Ljajić za današnji lista "Blic".

On je istakao da stranci mogu da osnuju firme u Srbiji i da izvoze u Rusiju, ali da roba mora da bude proizvedena u Srbiji.

Ljajić je, kako se ne bi ponovila nedavna situacija s mesom koje nije proizvedeno u Srbiji, ali je kao takvo plasirano na rusko tržište, zakazao za danas sasatanak s predstavnicima Asocijacije voćara i povrtara "Plodovi Srbije", Uprave carina, Uprave za zaštitu bilja Minisatrstva poljoprivrede i Privredne komore Srbije.

"Moramo da sprečimo prepakiranje, falsifikovanje i reeksport, ali i da ispunimo sve sanitarne, higijenske, zdravstvene i druge standarde koji su rigorozni", kazao je Ljajić i naveo da su Rusi pripremili novi pravilnik za uvoz hrane koji ima 4.000 stranica i koji je nedavno preveden na srpski i s kojim moraju da se upoznaju domaći proizvođači. 



Šansa za povećan izvoz hrane na ruski tržište Srbija je dobila kada je Rusija 1. avgusta zabranila uvoz voća i povrća iz Poljske zbog prekomernog korišćenja pesticida i nitrita, a onda i 7. avgusta kada su uvedene jednogodišnje kontrasankcije zapadnim zemljama koje
se odnose na zabranu uvoza voća, povrćam ribe, sira, mesa, mleka i prerađevina od mesa i mleka.

"Jasno je da ne možemo da pokrijemo količinu hrane koju je u Rusiju stizala sa Zapada, ali možemo jedan deo, i nikako ne smemo da dozvolimo da greške pojedinaca ugroze sve. Ovo nisu kratkoročne sankcije, već u sledećoj godini možemo da povećamo proizvodnju i
pokušamo da što više ponudimo ruskom tržištu s kojim imamo povoljan carinski sporazum", kazao je Ljajić za "Blic".