• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Heritidž lista:Srbija napredovala do ispod proseka

Izvor Beta

Srbija je napredovala na indeksu ekonomskih sloboda zauzevši 90 mesto, ali je i dalje ispod svetskog i regionalnog proseka, saopštila je danas Heritidž fondacija (Heritage). Veliko pogoršanje "kontrole državne potrošnje".

Na godišnjoj listi, koja je sačinjena sa "Vol strit džurnalom" (Wall Street Journal),

Srbija je loše plasirana jer je u njoj korupcija i dalje široko raspostranjena a nedostatak nezavisnosti i transparentnosti u pravosudnom sistemu nastavlja da podriva vladavinu zakona i poverenje investitora.

Rerion : Od makedonskog 53, do 97. mesta BiH

Od zemalja u okruženju, najbolje je plasirana Makedonija na 53. mestu, dok je Mađarska na 54, Bugarska na 55, a Rumunija na 57. Albanija je na 63, Crna Gora na 66, Hrvatska na 81, Slovenija na 88, BiH na 97. mestu.

Srbija je na listi ekonomskih sloboda zauzela 90. mesto između Maroka i Svazilenda koji je prva država u kategoriji "uglavnom neslobodne".

U izveštaju se dodaje da će tranziciju ka otvorenijoj i dinamičnijoj tržišnoj ekonomiji zahtevati značajnu posvećost dubokim istitucionalnim i strukturnim reformama.

U odnosu na prethodnu godinu Srbija je popravila rezultat za 0,6 poena s poboljšanjima u 5 od 10 ekonomskih sloboda, među kojima su sloboda od korupcije, imovinskih prava i monetarnih sloboda, dok je zabeležen "veliko pogoršanje u kontroli državne potrošnje".

Srbija je od 43 rangirane evropske zemlje zauzela 37 mesto, navodi Fondacija Heritidž.

U poslednjih pet godina, Srbija je indeks ekonomskih sloboda podigla za dva odsto i sada je prvi put ušla u kategoriju "umereno slobodna", s 90. mestom od 186 rangiranih.

U izveštaju se navodi da premijer Aleksandar Vučić nastavlja reforme budžeta, privatizaciju i evropske integracije.

Privreda Srbije je privukla značajne investicije u proizvodnju i usluge kako bi se integrisala u međunarodni ekonomski sistem, ali je rast i dalje trom, dok je nezaposlenost velika.

Najbolje u Hong Kongu, najgore u ukrajini

U kategoriji slobodnih zemalja nalazi se pet država - Hong Kong, Singapur, Novi Zeland, Australija i Švjacarska. Najbolje plasirane članice Evropske unije su Estonija na 8. mestu, Irska na 9, i Danska na 11. Slede SAD na 12, pa Velika Britanija na 13. mestu. Najgore plasirana zemlja iz EU je Grčka na 130. mestu koja je i jedina članica Unije u kategoriji "uglavnom neslobodne". Najgore plasiranje zemelje na svetu su Severna Koreja, Kuba i Venecuela, koje su u kategoriji "represivne". U toj kategoriji su dve evropske države - Belorusija na 153. mestu i Ukrajina na 162. mestu.

Po pitanju "vladavine prava" Srbija je ostvarila napredak u imovinskim pravima od pet poena, gde je zuzela 66. mesto i u slobodi od korupcije gde je s rastom od osam poena zauzela 72. mesto.

U kategoriji "veličina vlade" Srbija je zabeležila pad od 0,7 poena u fiskalnim slobodama (64. mesto) i pad od 11,5 poena (165. mesto) u potrošnji države.

U "regulatornoj efikasnosti" zabeležen je pad u slobodi poslovanja od 1,5 poena (122. mesto), rast od 0,3 poena u slobodama u radu (56. mesto) i 5,3 poena u monetarnim slobodama (134. mesto).

Kad je reč o "otvorenom tržištu", u trgovinskim slobodama je zabeležen rast od 1,2 poena (86. mesto), dok u investicionim slobodama (36. mesto) i finansijskim slobodama (70. mesto) nije bilo promene.

U odnosu na 2009. Srbija je napredovala u imovinskim pravima (pet poena), slobodi od korupcije (osam poena), poslovnim slobodama (1,8 poena), slobodama u radu (0,4 poena), monetarnim slobodama (6,4 odsto), trgovinskim slobodama (0,2 odsto), investicionim slobodama (35 poena), a pad je zabeležen u fiskalnim slobodama (3,5 poena) i potrošnji države (19,2 poena)

Tagovi

Komentari 1

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

super srbin

Pre neki dan bio clanak o nekom na?em biznismenu koji je krenuo u posao sa 100 din a sad ima milione , haha . A ljudi koji nikad ni?ta privatno nisu radili vec vide sebe kao uspesnog menadzera privatne firme ! To su bajke za malu decu kad se osvestis shvatis da si u Srbiji a ziveti u njoj je samo po sebi kazna bozija .

special image