Ovo je jedna od preporuka za Srbiju i njenu vladu, koje danas u Briselu usvajaju ministri ekonomije i finansija EU.

"U restrukturiranju i privatizaciji ne treba ostavljati za kraj najteža, jer će ona ostati najteža do kraja, već treba od njih početi", izjavio je šef sektora za evropske integracije Delegacije EU u Srbiji Frejk Janmat, predstavljajući preporuke Saveta ministara za ekonomiju i finansije.

On je rekao da pitanje javnih preduzeća vidi kao veliki izazov i dodao da Brisel "veoma pozdravlja trenutne napore za restrukturiranje EPS-a, za konkretizovanje transformacije i pretvaranje u akcionarsko društvo“.

Kada je reč o EPS-u, Janmat je kazao i da treba voditi računa da cene struje moraju da odražavaju troškove, uključujući potrebne investicije da bi se unapredila infrastruktura i sprečio nedostatak struje u budućnosti, ali i da bi se u ekološkom smislu popravilo stanje i Srbija usaglasila sa standardima koje propisuje evropska direktiva o velikim ložištima.

"Visoka stopa loših kredita u komercijalnim bankama je takođe razlog za zabrinutost. Sa nestrpljenjem očekujemo strategiju za rešavanje tog pitanja najavljeno za jun", rekao je Janmat.

U slučaju da bude više budžetskih priliva od predviđenih, Janmat je kao najbolji korak predložio da se novac potroši za otplatu duga, a ukoliko se koristi za druge svrhe to treba da budu investicije, a ne potrošnja.

Brisel preporučuje i da se u reformi javne uprave detaljno razmotri gde ima viškova, ali i kako da se unapredi javna usluga koja se pruža građanima, dok pažnju treba pokloniti i poreskoj upravi, kako bi se pojačala njena sposobnost da poveća naplatu i udeo preduzeća koja plaćaju poreze, naveo je Janmat.

Kada je reč o unapređenju poslovne klime, među ključnim preporukama Evropske komisije su regulacija parafiskalnih nameta, kao i borba protiv sive ekonomije jačanjem inspekcija.

U pogledu radnih propisa, potrebno je videti koje propise je moguće ukinuti da bi se smanjilo administrativno opterećenje dok su potrebne mere za aktivno zapošljavanje posebno za mlade i dugo nezaposlene.

Za podsticanje poslovne klime Srbija treba da podstakne i privatne investicije, na primer kroz javne mehanizme podrške pozajmica malim i srednjim preduzećima, ali i da podstakne sprovođenje javnih projekata, poput radova na transportnim koridorima i proizvodnji i prenosu energije, pri čemu se poseban značaj pridaje gasnim interkonektorima.

S obzirom na manjak novca, Janmat je ukazao da bi za infrastrukturne projekte trebalo koristiti proces šestorke Zapadnog Balkana, u kojem će biti izdvojeni prioriteti, a projekti će se velikim delom finansirati pretpristupnim fondovima i povoljnim kreditima EIB, EBRD i Svetske banke.

Janmat je ukazao i na potrebu da se obrazovni programi usklade sa zahtevima tržišta rada.

Ukazao je da Brisel pozdravlja reformske mere koje je preduzela Vlada Srbije, kao i da će motriti ispunjavanje preporuka.