Naime, NBS je reagovala je na medijske navode poslednjih dana, u kojima se naplata izvršitelja iz pojedinih oblika imovine, pa i štednih depozita dovodi u vezu sa novoformiranim Jedinstvenim registrom računa, te je na sajtu www.nbs.rs objavila, kako je navedeno, "otklanjanje nedoumica".
"Godinama su sva sredstva izvršenja, pa i ono koje se odnosi na naplatu iz štednih depozita, propisana Zakonom o obezbeđenju i izvršenju, a shodno praksi savremenog sveta, i nije reč ni o kakvoj novoj odredbi", konstatuje NBS.
Organi koji su nadležni, kako piše, imali su i pre, a imaće i dalje pravo uvida i u podatke o stanju i prometu na računima i firmi i građana koja su strane u određenom sudskom, poreskom, izvršnom i drugom postupku.
Te podatke će i nakon formiranja registra moći da dobiju isključivo direktno od banaka, jer ih registar ne sadrži, navodi NBS.
Registar, preciziraju, sadrži jedino i isključivo podatke o računima tih osoba, odnosno brojevima računa, kao i podatke kod kog pružaoca platnih usluga se oni vode, ali nema podataka o stanju i prometu.
"Ni NBS ni njeni zaposleni u bilo kojoj fazi vođenja ovog registra, ne dolaze u posed tih podataka", navodi centralna banka.
Podaci iz Jedinstvenog registra računa koji se odnose na građane koji ne obavljaju delatnost nisu javno dostupni i na njih se primenjuju odredbe o tajnosti podataka utvrđene ovim zakonom i propisima kojima se uređuje zaštita podataka o ličnosti.
"Pravo pristupa podacima o računima fizičkih lica koja ne obavljaju delatnost iz ovog registra imaju samo organi koji su za to ovlašćeni zakonom, koji rade nadzor nad pružaocem platnih usluga, sudovi, Ministarstvo unutrašnjih poslova, Poreska uprava, izvršitelji i drugi nadležni u izvršnom postupku. I to samo za potrebe postupaka", ističe NBS.
Oni te podatke mogu da koriste isključivo u svrhu vođenja postupaka, a moraju postupati u skladu sa Zakonom o zaštiti podataka o ličnosti.
Cilj uvođenja registra je, dodaju, brži pristup informacijama o računima kod istraživanja kriminalnih aktivnosti, sprečavanja pranja novca, finansiranja terorizma i slično, ali i olakšana identifikacija računa u ostavinskom i sličnim postupcima, kao i računa dužnika u poreskom, sudskom i izvršnom postupku. Recimo, kod neplaćanja alimentacije.
Registri računa godinama postoje ne samo u zemljama u okruženju, već i u brojnim zemljama Evropske unije, i njihova namena je ista.
Međunarodne organizacije koje uspostavljaju standarde u borbi protiv pranja novca i finansiranja terorizma nalažu formiranje ovakvih centralizovanih baza kako bi borba protiv krivičnih dela bila efikasnija.
Uspostavljanje takvog mehanizma proizlazi i iz propisa EU.
"Zato se nikako ne može izvući zaključak da štednja nije bezbedna, i to se nikako ne može povezivati sa uvođenjem Jedinstvenog registra računa", poručuju iz NBS.
Partizan razbio Zvezdu i odigrao najbolji meč sezone! Obradovićev tim dominirao, Grobari slavili pred Delijama
Srbija pregazila Dansku i ide na Eurobasket: Blistali Aleksa i Balša, a moglo je i ubedljivije!
Uhapšeno 11 osoba zbog pada nadstrešnice na Železničkoj stanici: Preti im do 12 godina zatvora
Partizan za 55 dana mora da sakupi milione evra: Rasim Ljajić otkrio koliko crno-beli duguju!
Mondo ukrštenica za 21. novembar: Jutarnja zabava i "razgibavanje" mozga!