Kako javlja Radiotelevizija Srbije, plan je da se nastave reforme i da se i dalje smanjuje razlika između prihoda i rashoda.

Moraće da se završi privatizacija, a dogodine će bez državnog posla ostati 35.000 ljudi.

Predlog zakona trebalo bi da se ovih dana nađe pred poslanicima u Skupštini, koji bi, prema ranijim najavama, trebalo da podrže usvajanje zakona o budžetu za 2016. godinu.

Vlada bi, nakon usvajanja, trebalo da zakon pošalje Međunarodnom monetarnom fondu (MMF), kako bi MMF doneo konačnu ocenu treće revizije stendbaj aranžmana, i to najkasnije do katoličkog Božića, 25. decembra.

Vlada je budžet isplanirala računajući na brži ekonomski rast od ovogodišnjeg za jedan procenat, više investicija, veću inflaciju i rast javnog duga na 79,7 odsto.

Očekuje prihode od gotovo 1.710 milijardi dinara, a da potroši 1.873 milijarde.

Konačno, razlika bi bila 163,5 milijardi dinara, što je četiri odsto BDP, a to će dogodine biti 34,5 milijardi evra.

Vlada je propisala i da će dogodine izdaci za plate zaposlenih morati da se samnje za tri odsto, odnosno da će bez posla dogodine ostati 35.000 ljudi, od čega je 14.000 radnih mesta predviđeno za gašenje već u januaru.

Iako država najavljuje povlačenje iz privrede i smanjenje subvencija, one su i dalje na 112,5 milijardi dinara.

Očekuje se da, posle ovogodišnjeg pada, dogodine u proseku više troši. Tome će svakako doprineti i povećanje akcize na naftne derivate koje će biti u proseku tri dinra po litru - u zavisnosti od vrste goriva.