Mitić je, nakon sastanka grupe malih firmi sa predsednikom Privredne komore Srbije Markom Čadežom na Institutu Vinča, govorio kao predstavnik firme koja već tri godine sarađuje sa CERN-om, a bavi se izradom delova visoke preciznosti u mašinstvu.

Njegov koncept, pod kojim je uspeo da stigne do daleke Ženeve, jednostavan - kvalitetan proizvod isporučen na vreme.

"Kontakt sa CERN-om uspostavili smo slučajno, javljali smo se na tendere, nekoliko smo izgubili ali smo i dobijali poslove", rekao je on u izjavi Tanjugu.

Mitić je istakao da je velika korist od saradnje sa tom organizacijom, jer se ulazi u svet novih tehnologija, stiču se nova znanja, a tu je i prestiž jer je CERN poznat svuda u svetu.

"Ono što je njima važno jeste kvalitet i tačnost isporuke, ali je kvalitet izrade ipak posebno važan. Toliko da, mogu da tolerišu i nekoliko dna kašnjenja u isporuci, ali neće tolerisati ako nemate kvalitet", objasnio je on.

Srbija je pridruženi član i redovno uplaćuje godišnju članarinu CERN-u, a do sada su najveću korist od toga imali istraživači i naučne institucije u eksperimentima u oblasti fizike, rekao je Nebojša Nešković iz Instituta Vinča.

Rukovodstvo CERN-a je posebno zainteresovano da preduzeća iz Srbije počnu da dobijaju poslove u CERN-u, naveo je, jer bi se na taj način uspostavila dvosmerna saradnja i omogućio ubrzani razvoj akceleratorskih tehnologija u Srbiji.

"Saradnja Srbije i CERN-a u oblasti akceleratorskih tehnologija uspostavljena je u maju 1991. godine u vezi sa izgradnjom akceleratorske instalacije Tesla u Vinči i odvijala se uspešno do juna 2001. godine kada je prekinuta.

Uloga Vinče bila bi da organizuje i predvodi grupu kompanija zainteresovanih da aktivno učestvuju u izgradnji akceleratora u CERN-u, a osnov za to je znanje i iskustvo Vinče u oblasti akceleratorskih tehnologija stečeno u periodu izgradnje Tesle", objasnio je on.