• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Malinarska smo elita, ulagaćemo u znanje i pogone

Izvor Beta

On je naveo da će Vlada Srbije investirati u prerađivačke kapacitete kao i nove zasade malina, ali i raditi na edukaciji poljoprivrednih proizvođača, da bi se sprečili problemi u lancu proizvodnje.

Ministar privrede Željko Sertić izjavio je danas da je Srbija prošle godine izvezla 110.000 tona maline i ostvarila 280 miliona dolara dobiti.

"Srbija se nalazi na vrhu svetske liste po proizvodnji maline i drugog voća. Možemo da budemo ponosni na naše proizvođače, jer znamo šta je borba na svetskim tržištu i koliko je potrebno rada i trud za te rezultate kada nema više barijera na svetskom tržištu", rekao je Sertić otvarajući Desetu svetsku konferenciju proizvođača i prerađivača maline.

Svetska konferencija

Deseta svetska konferencija proizvođača i prerađivača maline na kojoj učestvuje oko 300 proizvođača iz 17 zemalja sveta traje do 11. maja. Organizator te trodnevne manifestacije je Poslovno udruženje hladnjačara Srbije i Svetska organizacija Proizvođača i prerađivača maline (IRO). Svetska konferencija proizvođača i prerađivača maline se organizuje svake druge godine, a poslednje dve su održane u Kini i Čileu, gde je akcenat bio na sprovođenju Programa promocije maline u svetu, dok je Srbija bila organizator Pete svetske konferencije proizvođača i prerađivača maline 2006. na Zlatiboru. Članovi Svetske organizacije IRO - pored Srbije, jesu i Australija, Bugarska, Kanada, Čile, Kina, Engleska, Francuska, Mađarska, Poljska, Škotska i SAD.

On je naveo da će Vlada Srbije investirati u prerađivačke kapacitete kao i nove zasade malina, ali i raditi na edukaciji poljoprivrednih proizvođača, da bi se sprečili problemi u lancu proizvodnje.

"Pokušaćemo proboj na britansko, američko i rusko tržište s našim partnerima iz Kine. Njihova delegacija u Šapcu danas broji oko 20 ljudi", kazao je ministar.

Predsednik Svetske organizacije proizvođača i prerađivača maline Antonio Dominges kazao je da je Svetska organizacija proizvođaća i prerađivača maline nastala zbog zajedničkog interesa proizvođača da razmenjuju iskustva i znanja u proizvodnji tog voća.

Dominges je naglasio da je proizvodnja maline i društveno odgovorna, jer upošljava mnogo radnika, a ponekad i cele porodice.

On je potvrdio i da prema podacima te organiizacije Srbija proizvodi oko 110.000 tona maline, što je više od četvrtine svetske proizvodnje od 420.000 tona.

Član upravnog odbora Hladnjačara Srbije, Duško Radulović, kazao je agenciji Beta da je još rano odrediti cenu maline ove sezone.

"Sve zavisi od tržišta. U poslednji mesec ipo dana snižene su cene jer je stigla malina iz Čilea koja nije uspela da se proda na tržištu Amerike", kazao je Radulović.

Prema njegovim rečima, problemi između proizvođača i otkupljivača se mogu rešiti i već je predloženo da 51 odsto profita od prodaje malina ide proizvođačima, a ostalo hladnjačarima.

"To je moguće kontrolisati na osnovu ugovora sa izvoznicima ili sličnim dokumentima. Moramo znati i da je proizvodnja malina rasla i kod nas i u svetu i zato se moramo dogovoriti i tako sačuvati na prvom mestu kvalitet proizvod", kazao je Radulović.

Komentari 3

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Milančević Z.

Svaka čast proizvođačima, teškom mukom i u teškim uslovima postižu sjajne rezultate! Važno je naglasiti da proizvođači u svim državama imaju podsticaje države i subvencije koje u Srbiji ne postoje. Ministar Sertić umesto da se stidi i ćuti, još se usuđuje da nešto priča, a zan koliko država otežava proizvođačima, time što je uvela monopol na otkup i izvoz maline kao sirovine (ne kao finalnog proizvoda), visokim maržama na preparate, đubriva i energente koji su neophodni za proizvodnju. Minimum koji država može uraditi ej garantovanje kakve god cene na tržištu, ali ni to ne čini, tako da slobodno mogu reći da je učešće države Srbije u celokupnoj proizvodnji malina izmišljeno, država samo traži način da uvede nove akcize i poreze, pa proizvođači priželjkuju da se država ne meša. Dozvolite proizvođačima slobodan izvoz, oni bi izborili bolje cene i veći priliv € u državu, pa ko se od preprodavaca/hladnjačara izbori na slobodnom tržištu, svaka mu čast! Imali bi tri puta više hladnjača, i dvostruku proizvodnju. Ovako profitira 10 porodica u Srbiji bez ikakvog rada.

Sasa-Sabac

Navedite gde je konferencija, kad moze da se dodje da se informisu ljudi, gde da dodju u koje prostorije, da se narod obavesti.

.

Sigurno kao i u sve do sad sto smo ulagali. Ha ha

special image