Uvažavajući i prihvatajući stavove svojih sagovornika u emisiji na toj televiziji, Petra Pavlovića iz Fiskalnog saveta i ekonomiste Dragana Đuričina, Vučić je napomenuo i da je mnogo toga važnog i najtežeg u ekonomskim reformama Srbije urađeno, ali da još mnogo toga predstoji, poput reformi javnih preduzeća i poreske administracije.

Podsetio je da je u prethodne tri godine postignuta puna makroekonomska stabilnost, smanjen deficit države, drastično smanjena nezaposlenost i povećana zaposlenost...

Kada je reč o poslovnom ambijentu, dodao je premijer, po ocenama Svetske banke Srbija je najbrže napredovala u prethodne tri godine na svetskoj Duing biznis listi, za 44 mesta, sa 91. na 47.

"Kada budemo uredili katastar siguran sam da ćemo biti među prvih 20 zemalja po poslovnom ambijentu", rekao je Vučić i poručio da je to važan temelj uređene ekonomije.

Vučić je, međutim, naglasio da nije uspešno izvedena reforma javnih preduzeća koja je, kako je rekao, veoma važna.

"To ćemo da nastavimo. Nešto smo učinili. Veliki pomaci izvršeni su u Železnici, mnogo toga mora da bude urađeno u EPS-u, u Srbijagasu se napreduje. Naš najveći problem je EPS", rekao je Vučić.

Istakao je da ipak ima dobrih primera restrukturiranja javnih preduzeća, poput Simpa iz Vranja, koji je pre dve godine imao gubitak od 50 miliona, a da danas ima 2.500 zaposlenih, da se za Železaru u Smederevu više ne izdvaja deset miliona dolara mesečno...

"Pred nama su reforme javnih preduzeća i poreske administracije. Naplata i prihodi su neuporedivo bolji nego što smo očekivali", rekao je Vučić.

Premijer Srbije Aleksandar Vučić je izjavio večeras da država mora da nađe rešenje za RTB Bor kako bi sačuvala radna mesta u Istočnoj Srbiji i da bi spas bio da ga preuzmu Kinezi.

Premijer je naglasio da je u RTB-u Bor zaposleno 5.600 ljudi, a da indirektno od tog sistema zavisi najmanje 20.000 ljudi i da moramo da sačuvamo RTB Bor da bi imali Istočnu Srbiju.

"Tačno je da je veliki problem za nas RTB. Pitanje menadžmenta da li bi moglo da bude nešto bolje-možda. Mi sada radimo i raspisujemo konkurs", rekao je Vučić dodajući da smo u RTB-u Bor u minusu 1,1 milijardu evra i da bi spas bio da Kinezi preuzmu RTB kao što su preuzeli Železaru Smederevo.

On ističe da ne postoji čarobni štapić i da zato moli Kineze da uđu u RTB Bor i "skinu taj teret sa naše grbače.

"Tu država krvari, a to najbolje znam, pošto svi podaci iz Trezora prvo dođu do mene", naveo je Vučić.

Član Fiskalnog saveta Pavle Petrović je rekao da bi se on u dilemi - da li ćemo i dalje i još više štedeti ili ćemo se opustiti pa više trošiti i ući u rizik, opredelio za štednju.

Veliki su rezultati postignuti u fiskalnoj konsolidaciji, ali je i ogroman javni dug, koji iznosi nešto više do 70 odsto, što je među najvećim u Evropi.

Rezultati su, kaže, veći od očekivanih, ali mi moramo da smanjujemo u naredne dve, tri godine javni dug.

U tom je smislu naveo i da je naša projekcija rasta od oko tri odsto dobra, ali da nam treba više od toga, a jedan element koji bi to omogući su i su direktne strane investicije.

Tu već imamo uspeh, možemo da očekujemo i više, a drugi deo je, dodao je, domaći privatni sektor.

Mala i srednja preduzeća, za taj deo bi morao da obezbedi trajan rast, a taj sektor kod nas ne investira, poručio je Petrović.