Konkretnije, ovo je sekcija Gaspromovog gasovoda Turski tok koji ide dalje prema Srbiji, dodaje se u saopštenju.Ovaj gasovod, kao nastavak pravog Turskog toka (Anapa, region Krasnodara u Rusiji - Crno more - Luleburgaz, provincija Kırklareli u Turskoj), nedavno je kršten kao "Balkanski tok".
Otvaranju su prisustvovali premijer Bugarske Bojko Borisov, ministarka energetike Temenuška Petkova, rukovodstvo operatora Bulgartransgaza, kao i izvođač građevinskih radova konzorcijuma Arkad.
Borisov je izjavio da je naziv Balkanski tok postao ujedinjujući za učesnike projekta.
"Odabrali smo naziv Balkanski tok jer ujedinjuje zemlje u regionu. Sledeće nedelje ćemo pokazati kako gradimo interkonektor sa Grčkom, tako da će Bugarska imati dve gasovodne magistrale preko kojih će naše komšije dobijati gas", objasnio je premijer.
Radove na projektu završilo je lokalno mešovito preduzeće u skladu sa ugovorom u vrednosti od 27,7 miliona leva (14,2 miliona evra).
Agencija Tass prenosi izjavu ruskog ministra spoljnih poslova Sergeja Lavrova, nakon današnjeg razgovora sa potpredsednicom vlade i bugarskom ministarkom spoljnih poslova Ekaterinom Zaharijevom, da će izgradnja drugog kraka gasovoda Turski tok biti završena do 2020. godine.
Poratl SeeNews podseća da je prošlog meseca Bulgartransgaz potpisao ugovor vredan 1,1 milijardu evra sa konzorcijumom Akad, čije je sedište u Saudijskoj Arabiji, o izgradnji gasovoda koji će, preko postojećeg gasnog prenosnog sistema Bugarske, dopremati gas iz Turskog toka do granice sa Srbijom.
Ruski Gasprom je u maju 2017. godine započeo izgradnju prvog kraka gasovoda Turski tok, polaganjem cevi ispod Crnog mora u dužini od 930 kilometara do turske obale.
Taj krak je namenjen snabdevanju Turske gasom, dok će drugi krak, namenjen isporukama gasa zemljama južne i jugoistočne Evrope, u dužini od 180 kilometara, ići preko turske teritorije do granice sa susednim zemljama.
Kapacitet svakog kraka gasovoda iznosi po 15,75 milijardi kubnih metara gasa godišnje.