Ekonomija

NEMA VIŠE "TELEVIZOR NA 100 RATA": NBS nas štiti od besmislenog zaduživanja

Izvor mondo.rs Izvor Tanjug

Banke u Srbiji će od 1. januara sledeće godine moći da odobravaju gotovinske i potrošačke kredite s rokom otplate koji je za još jednu godinu kraći nego što je to bio u 2019.

Narodna banka Srbije je nastavila sa "zatezanjem" politike davanja kredita građanima, kako bi se predupredilo prekomerno zaduživanje i dugoročno neodrživa potrošnja. Posledice nekontrolisanog zaduživanja građana koji su počeli da uzimaju sulude kredite preterano dugih rokova za kupovinu robe koja možda traje i upola od roka na koji se uzima kredit, tipa "televizor na sto rata".  

Propisima koji se primenjuju od početka ove godine, centralna banka je rok otplate ovih kredita već skratila sa deset na osam godina, od iduće će se odobravati s rokom vraćanja najduže na sedam godina, dok će 2021. taj rok biti skraćen na šest godina.

Smisao uvedenih mera je, kažu za Tanjug u NBS, podsticanje opreznog preuzimanja rizika od strane banaka njihovim usmeravanjem na održivo kreditiranje i izbegavanje prekomerne izloženosti određenim vrstama kreditnih proizvoda, bez uvođenja administrativne mere zabrane pojedinih vidova kreditiranja.

Poručuju da to treba da doprinese sprečavanju negativnih posledica po građane i po finansijsku stabilnost u Srbiji, tako što otklanja rizik od stvaranja novih problematičnih kredita.

Za deset meseci ove godine ukupni keš krediti stanovništvu su povećani za 53,90 milijardi dinara, odnosno 13,15 odsto, navode u Narodnoj banci Srbije.

Gotovinski krediti uzeti na osam i više godina, smanjeni su za 38,39 milijardi (27,22 procenata), što je kažu, efekat donetih propisa i novih pokazatelja rizika koje primenjuje centralni regulator.

Svako kreditiranje na duže rokove od propisanih, dodaju iz NBS, i dalje je dozvoljeno ali ako banka nakon toga održava odgovarajući nivo kapitala.

Kako objašnjavaju, banka je u obavezi da umanjuje svoj kapital za celokupan neotplaćeni iznos glavnice takvog potraživanja od dužnika sve do konačne otplate kredita ako u toku 2019. godine odobri potrošački kredit (osim za kupovinu motornih vozila), gotovinski ili drugi kredit, a koji nije stambeni ni "minus" po tekućem racunu, i čiji je ugovoreni rok otplate osam i duže od osam godina.

"U toku naredne 2020. godine, banka će biti dužna da umanjuje svoj kapital na isti način ukoliko odobrava navedene vrste kredita na sedam i više od sedam godina, dok se ovo pravilo počev od 1. januara 2021. godine primenjuje na sve kredite čiji rok otplate bude ugovoren na šest i više od šest godina", kažu u Narodnoj banci.

Ova mera se, kako ističu, ne odnosi na stambene kredite niti na "odobreni minus" po tekućem računu.