Iz Erbase je rečeno da su postigli dogovor "u principu" zbog optužbi za podmićivanje i korupciju, a u slučjaju koji vodi SAD i za krđene propisa o transportu oružja.
Sporazum tek trebaju da potvrde sudske vlasti u tri zemlje, kaže se u saopštenju koje je objavljeno danas.
Erbus nije dao detalje, prenosi "Fajnenšel tajms", ali analitičari pretpostavljaju da se pred kompanijom nalazi plaćanje oko 3 milijarde evra globe.
S tolikom cifrom Erbas bi neslavno pretekao Rojs Rojs, koji je pre tri godine u sličnom slučaju za penale da 792 miliona evra. Tada je deo globe za Britaniju bio 591 miliona evra, i to je bia najveća kazna koju su ikada dotad naplatile vlasti u Londonu za neku kompanijsku kriminalnu aktivnost.
Prema zakonima, ako korporacije priznaju zločin, mogu da izbegnu kriminalnu odgovornost u zamenu za novčanu kaznu i primenu mera nadzora.
Svoju "kaznu" već su platili viši menadžeri Erbasa, u kome je procenjeno da će lakše izdejstvovati dogovor u slučaju koji se oteže četiri godine, ako ovi odu sa pozicija, čak i ako nisu (direktno) učestvovali u nezakonitim aktivnostima.
Kompanija je morala da unapredi svoje etičke i procedure internih žalbi, sprovede nezavisnu istragu, i značano smanji upotrebu posredničkih agencija (jedan od poznatih načina pranja novca i izvlaćenja para iz kompanija) za ugovaranje posla.
Kako i zašto kompanije sarađuju sa vlastima i kako se obezbediti od korupcije u firmi, nedavno je za MONDO govorila i ekspert Miroslava Gaćeša iz Dilojta.