Na konferenciji za novinare u Vladi Srbije, Mali je simbolično uručio taj dokument šefu Delegacije EU u Srbiju Semu Fabriciju, kome je zahvalio na podršci reformama u Srbiji.
Naveo je da smo prošlu godinu završili sa rastom od 4,2 odsto, što se, dodaje, nadovezalo na rast od 4,4 odsto u 2018.
"Ušli smo u visoke stope rasta koje omogućavaju ne samo brži rast kvaliteta života građana, već i veće plate i penzije", poručio je Mali.
Kako je naveo, prošla godina je četvrta u nizu godina završenih sa suficitom.
Naglasio je da je 2019. godina završena sa viškom u državnoj kasi od 12,8 milijardi dinara što, ocenjuje, pokazuje ozbiljnost ekonomske politike i odgovornost jer se, dodaje, vodi računa o svakom dinaru.
Ministar finansija je naveo i da je prošla godina bila rekordna i po nivou stranih direktnih investicije koje su dostigle 3,8 milijardi evra.
Kaže i da je nezaposlenost smanjena ispod 10 odsto, a da sada iznosi 9,5 odsto.
"Ovaj strateški dokument je usmeren ka tome da nastavimo sa visokim stopama rasta i reformama", rekao je Mali i naveo da je osnova ovog dokumenta ulaganje i u obrazovanje, digitalizaciju, transport, infrastrukturu.
Naveo je da je Ministarstvo finansija zaduženo direktno za pregovaranje o osam poglavlja sa EU, od kojih su šest otvorena, a da indirektno učestvuje u svim poglavljima.
FABRICI: POČETAK JE DOBAR, A SAD...
Ambasador Fabrici je rekao da je Program ekonomskih reformi Srbije biti poslat EK, a da će u Beograd doći jedan misija EK sastavljena od različitih eksperata da razgovara o ovom dokumentu.
"Početna tačka je dobra, makoroekonomska stabilnost je ponovo tu, vidimo rast BDP, nisku inflaciju, stabilnost valute, smanjenje javnog duga. To su sve dobri elementi, ali strukturne reforme treba da pojačaju tu finansijsku stabilnosti i da dovedu do boljih rezultata", poručio je Fabrici.
Ostalo je još, kaže, pitanje državne pomoći, transparentnosti, sive ekonomije, poslovnog okruženja, državnih preduzeća, aktivnih mera zapošljavanje radi bolje integracije žena i mladih na tržište rada.
"To je važna aktivnosti i Srbija mora da pokaže koherentnost. Postoji čitav niz strateških dokumenata, ali ovaj dokument je deo procesa pristupanja Srbije EU koji će omogućiti bolju usklađenost sa EU", rekao je Fabrici.