U novom izdanju Sive knjige je 27 preporuka, a među 10 prioriteta posebno je izdvojio smanjenje poreza i dopirnosa na zarade, unaredenje i proširenje sistema fiskalizacije, uspostavljanje javnog registra neporeskih nameta, proširenje obuhvata zakona za sezonske radnike, razvoj sistema eAgrar, registraciju poljoprivrednih gazdinstava i dodelu subvencija, i dokazivanja troškova prevoza.
Na godišnjoj konferenciji o ekonomskim reformama, Đokić je izrazio zadovoljstvo što godinu za nama završavamo sa 17 sprovedenih preporuka.
"To je najbolji rezultat u poslednjih pet godina i 40 odsto više u odnosu na prethodno izdanje. Većina sprovedenih preporuka je u znaku digitalizacije, eliminisanja papira i skupih relikata prošlosti", kaže Đokić.
Naveo je da je najviše uspeha u rešavanju preporuka Sive knjige imali Ministarstvo fiiansija i Poreska uprava.
Tako je rekao da je uveden elektronski sistem i objektivna formula za automatsko obračunavanje paušalnog poreza koje uvodi predvidivost poslovanja i predstavlja pravu malu revoluciju za više od 100.000 preduzetnika u Srbiji.
Sledeći korak je, kaže, objedninjna naplata poreza i doprinosa na jednu uplatnicu.
Navodi i da je rešena i najstarija preporuka Sive knjige time što je omogućeno izdavanje elektronskih uverenja, koje je sada besplatno.
"Za ovu godinu ostaje naša preporuka da isto rešenje zaživi i na niovu lokalne samouprave i ovde očekujemo snažnu podršku nadležnog ministartsva", kazao je Đokić.
Kako je rekao, ministarstva pravde, finansija, Poreska uprava i Ministarstvo građevinarstva i Republički geodetski zavod zajedno su rešili još jednu važu preporuku iz Sive knjige, a to je automatizacija obračuna i podnošenja prijava za poreze na imovinu.
Ukidanjem poreskih prijava zaokružena je nova procedura upisa u katastar što će, navodi Đokić, u praksi značiti dva šaltera manje za građane i privredu i uštede od 24 miliona evra u naredne četiri godine.
Čestitao je ministarki građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture, Zorani Mihajlović, za velike pomake ostvarene u oblasti imovine i izdavanja građevinskih dozvola kao pokretača ekonomskog razvoja.
Đokić kaže da je među rešenim preporukama Sive knjige i novi Zakon o arhivskoj građi posle 120 godina koji će, dodaje privredu osloboditi milionskih troškova zakupa magacina i čuvanja dokumentacije na papiru i omogućiti da je digitalizuju i arhiviraju u elektronskom obliku.
Najavio je da će NALED poseban fokus staviti na sektor zdravstva i već ovog meseca objaviti prvo specijalno izdanje Sive knjige zdravstva sa preporukama za unapređenje zdravstvenih usluga, finansiranja ustanova i snabdevanja lekovima.