Ekonomija

Ministar Ljajić razjasnio: NE KOŠTAJU SVE MASKE NAJVIŠE 120 dinara

Izvor mondo.rs

Ministar trgovine Rasim Ljajić na javnom servisu razjasnio nedoumicu mnogih građana koji su uspeli da u apotekama dođu do maski – zašto su "platili više" nego što su mislili da sme.

Izvor: Mondo

Građani naime, u većini slučajeva, misle da zaštitne maske smeju da u apotekama koštaju najviše 120 dinara jer je "država tako propisala" i što su "cene za vreme u vanrednog stanja zamrznute".

Kao što je i MONDO to više puta naglašavao, to jednostavno nije tako. Niti su cene zamrznute, niti na sličan način ograničene, niti bi to moglo da funkcioniše na tržištu. Brzo su se izgleda zaboravile devedesete i saksije s muškatlama po rafovima u prodavnicama, jer tada je stvarno sve bilo (formalno) jeftino ali robe po toj ceni nije bilo.

Vlada Srbije u vreme vanrednog stanja proglašenog radi lakše borbe sa epidemijom korona virusa, doduše, jeste donela uredbu o ograničenju cena određenih namirnica, zabranila izvoz drugih, kao i ograničila trgovačke marže.

Ali, cene generalno nisu zamrznute. I to je danas u programu RTS-a potvrdio i ministar trgovine Rasim Ljajić.

"Zaštitna maska sme da košta najviše 120 dinara u maloprodaji samo ako je došla iz kontingenta koji je nabavila Vlada Srbije. Ukoliko su apotekari nabavili maske iz nekog drugog izvora oni mogu da je prodaju po tržišnoj ceni, samo marža koju zaračunavaju kao svoj zaradu ne može da bude veća od pet odsto", pojasnio je Ljajić.

To se jasno vidi iz same Uredbe Vlade od 22. marta, gde se već u Članu 1. kaže "Ovom uredbom ograničavaju se maloprodajne cene zaštitne opreme − maski (u daljem tekstu: zaštitna sredstva) za vreme vanrednog stanja nastalog usled bolesti COVID-19 izazvane virusom SARS-CoV-2 koje Republički fond za zdravstveno osiguranje distribuira privrednim subjektima u cilju blagovremenog i ravnomernog snabdevanja tržišta."

Ista stvar je i sa drugom danas veoma traženom apotekarskom robom, kao što su dezinfekciona sredstva, medicinski alkohol, hirurške rukavice… i sve drugo na šta su se žalili građani. Jedino ograničenje je da trgovci ne mogu da prodaju robu po marži koja je veća od one zatečene kada je doneta uredba Vlade.

"Razmišljali smo o ograničenju cena ali ispostavilo se da onda apotekari nemaju interes da prodaju maske jer bi radili uz gubitak, pošto je nabavna (uvozna) cena poskupela zbog svetske nestašice", rekao je Ljajić.

Cena maski bi, doduše, mogla da padne kada se potroše sve one koje su došle iz drugih izvora a Vlada je u međuvremenu zabranila firmama da uvoze maske za komercijalnu prodaju, odnosno mogu da uvezu samo za potrebe svojih radnika.

Ali, naravno, ima i onih koji cene diću nezakonito. Da bi graađni bili sigurnu da nisu oštećeni, svakako je bolje prijaviti svaki sumnjiv slučaj na brojeve inspekcije, nego smao gunđati i nervirati se kod kuiće.

Ministar Lajjić je ranije rekao da će se takvi kažnjavati po skraćenom postrupku.