Kompanija Agrounik iz Šimanovaca, koja se bavi istraživanjima u biotehničkim naukama, proizvela je dezinfekcioni preparat "surfix" koji na čvrstim površinama - drvetu, pločicama, staklu, metalu..., ubija virus covid-19, a te predmete čuva dekontaminirane u periodu od 24 sata od nanošenja.
Kako je Tanjugu rekla vlasnica kompanije, Snežana Đorđević, preparat je napravljen na bazi bakterije koja preživljava 24 sata na različitim materijalima, a kao takva će pružiti zaštitu od virusa korona.
Pojašnjava da je jedan od najvećih razloga što je virus problematičan to što preživljava dosta dugo u spoljašnjoj sredini i tako stvara mogućnost duge kontaminacije.
"Ako pločice operemo sa ovim preparatorom, bakterija preživljava 24 sata i imamo dužu zaštitu. Preparat se može koristiti i za dezinfekciju ruku, pa tako imamo manje mogućnosti da sa neke površine rukama omogućimo dospevanje virusa u naš respiratorni sistem", rekla je Đorđevićeva.
Prema njenim rečima, trenutno je industrijska proizvodnja u toku, a sledeće nedelje se može očekivati preparat "surfix" koji će se koristiti tako što će se u četiri, pet litara vode staviti oko 100 mililitara preparata.
"Čisti se džogerom. Mogu se sa njim brisati kvake, staklene površine, drvene površine, plastika, gde god da možemo doći u kontakt, a mogu se dezinfikovati i ruke tim sredstvom, koje su i najveći problem, jer da ne pipamo rukama lice verovatno ne bi preneli virus", pojašnjava Đorđevićeva.
Kada je u pitanju antiviralno dejstvo tog preparata, kako je navela, dokazan je metabolik bakterije koji deluje na lipidnu ovojnicu virusa, koja rasturi, razori, dezintegriše lipidnu viurusnu ovojnicu i njen protein koji je odgovoran za vezivanje virusne čestice za površinu osetljive ćelije domaćina.
"I upravo ta supstanca ne dozvoljava da virus prodre u ćeliju, što i jeste suština", dodaje Đorđevićeva.
Osim kompanije Agrounik, koja je nosilac projekta i bakterije i čitave proizvodnje, na spravljanju tog preparata angažovani su i Hemijski fakultet Univerziteta u Beogradu, Gradski zavod za javno zdravlje i Naučni institut za veterinarstvo u Novom Sadu.
Naučne institucije su pratile istraživanja obavljana u okviru kompanije, gde su razmnožavali bakterije i prelazili sa laboratorijske proizvodnje na industrijsku.
"U isto vreme su kolege sa Hemijskog fakulteta pratile naše fermentacije gde su dokazivale prisustvo aktivne susptance i na kraju Institut za veterinarstvo je potvrdio antiviralno delovanje na covid-19", kaže Đorđevićeva.