RGZ je danas saopštio podatak da se promet nepokretnosti vratio na nivo pre 16. marta ove godine, kada je počelo vanredno stanje.
RGZ je tokom vikenda obradio i analizirao sve pristigle kupoprodajne ugovore nakon završetka vanrednog stanja i utvrdio da se tržište oporavilo iznenađujuće brzo, kaže se u saopštenju Zavoda.
U sedmici od 11. do 17. maja broj prodatih nepokretnost se i više nego udvostručio, u odnosu na period od 4. do 10. maja, dodaje se u saopštenju.
"Interesantno je videti i da se gotovo istom brzinom promenio i način kretanja kapitala. Nivo kupovina za gotovinu približio se nivou pre početka primene mera za borbu protiv korona virusa".
Jedina promena bila je način na koji se stanovi kupuju. Tokom 2019. godine, kako navode, čak 70 odsto stanova u Srbiji bilo je kupljeno za keš, a preostalih 30 procenata je plaćeno iz kredita. Međutim, tokom vanrednog stanja taj se odnos promenio i mnogo se manje kupovalo za gotovinu, a odnos je bio približno 50 posto za keš i 50 odsto na kredit.
"Tržište nepokretnosti u Srbiji pokazalo je izuzetan nivo osetljivosti kada je došlo do vanrednih okolnosti koje su uticale na svakodnevni život građana, ali i izuzetnu elastičnost da se velikom brzinom vrati u uobičajene tokove, već pri prvim znacima normalizacije životnih aktivnosti", zaključuje se u saopštenju.
Prema procenama stručnjaka koji prate tržište, investitori u velikoj meri nastavljaju sa započetim aktivnostima a tržište bi moglo da se normalizuje do kraja godine. Što se tiče cena, sada se ne očekuje neko značajno pomeranje, iako je krajem 2019. za ovu godinu bilo najavljeno usporavanje rasta cena.