CENA "ZAKLJUČAVANJA": Koliko nas je teško u privredi pogodila korona

Kao što se i očekivalo, aprilske brojke o stanju u srpskoj privredi su prilično crne. Pandemija korona virusa i zatvaranje kao pogona tako i granica u Evropi, još uz vanredno stanje započeto u martu u Srbiji, teško je pogodilo ekonomiju. Evo i koliko...

Znalo se da je mart bio težak, korona "zaključavanje" se već proširilo Evropom, a obistinile su se očekivanja da će aprilske brojke biti još gore. One su danas stigle i kažu da je industrijska proizvodnja u Srbiji u aprilu manja za 17% nego pre godinu dana, a trgovina sa svetom, koja je motor čitave ekonomije, gotovo je za trećina manja odnosu na isti mesec prošle godine. Ne ide dobro ni domaća tražnja, jer su i građani smanjili kupovinu – za petinu.

Industrijska proizvodnja u Srbiji u aprilu ove godine manja je za 16,6% nego u istom mesecu prošle godine i manja je za 20,8% u odnosu na prosek 2019. godine, saopštio je danas Republički zavod za statistiku.

U periodu januar - april industrijska proizvodnja je manja je za 0,8% u poređenju sa istim proplogodišnjim periodom, zahvaljujući dobrim rezultatima u februaru i prvoj polovini marta, ali i veoma niskoj statističkoj osnovi iz prve polovine prošle godine prema kojoj se meri.

Posmatrano po sektorima, u aprilu je u rudarstvu zabeležen pad od 0,1% u odnosu na isti mesec prošle godine, u prerađivačkoj industriji pad je bio gotovo 20%, a u snabdevanju električnom energijom, gasom, parom i klimatizaciji oko 10%.

I GRAĐANI SE "STISLI" U KUPOVINI

Promet robe u trgovini na malo u Srbiji je u aprilu bio manji u tekućim cenama za 20%, a u stalnim cenama 18,6% nego u istom mesecu 2019, preliminarni su podaci RZS. U prva četiri meseca 2020. godine promet u maloprodaji beleži rast u tekućim cenama za 2,7%, a u stalnim cenama za 2,2%, u poređenju sa istim periodom godinu ranije.

Pomet robe u trgovini na malo u Srbiji u aprilu ove godine manji je u tekućim cenama za 20,1% nego pre godinu dana, a u stalnim cenama za 18,6%.

Ukoliko se uporede prva četiri meseca 2020. godine sa istim periodom 2019. godine, promet robe u trgovini na malo veći je u tekućim cenama za 2,7%, a u stalnim cenama za 2,2%.

SNAŽNO PAO I IZVOZ

Ukupna spoljnotrgovinska robna razmena Srbije u aprilu vredela je milijardu evra, što čini smanjenje od 29% u odnosu na isti mesec prošle godine.

Uvoz je iznosio 1,4 milijarde, i manji je za 28%.

Prema desezoniranim podacima, aprilski izvoz je pao za 23% u odnosu na mart, a uvoz za 27%.

Što se tiče perioda januar - april 2020. godine, spoljna trgovina je iznosila 12,6 milijarde €, što je pad od 3,1% u odnosu na isti period prošle godine, objavio je RZS.

U posmatranom periodu je izvoz bio vredan 5,2 milijarde , i manji je za 5% u poređenju sa istim periodom 2019, a uvoz je "težio" 7,4 milijardi , što je smanjenje od 1,7% na godišnjem nivou.

Deficit iznosi 2,16 milijardi , i povećan je za 7,5% u odnosu na prva četiri meseca prošle godine, a pokrivenost uvoza izvozom je pala na 71% sa prošlogodišnjeg nivoa od 73%.

Najveći pojedinačni spoljnotrgovinsksi partner Srbije je bila Nemačka, gde smo izvezli robu u vrednosti 664 miliona , a uvezli za 942 miliona .

Drugi po važnosti partner su zemlje CEFTA u koje smo u prva četiri meseca izvezli robu u vrednosti 834 miliona , a uvezli za 245 miliona , tako da imamo suficit u iznosu od 589 miliona . Pokrivenost uvoza izvozom je 340%.