Lideri EU raspravljaju o višegodišnjem bužetu i fondu za oporavak

Lideri EU 27 okupljeni na video samitu razgovaraju o zajedničkom sedmogodišnjem budžetu i fondu za oporavak nakon pandemije COVID19.

”Na stolu” je predlog od 1.100 miljardi evra za bužetski period od 2021 do 2027. godine i 750 milijardi evra za instrument oporavka nazvan ”Nova generacija EU”.

Razgovore je sazvao predsednik Evropskog saveta Šarl Mišel, uz napomenu da je u pitanju ”ključni korak u pravcu sporazuma koji bi trebalo da bude postignut na sledećem fizičkom samitu lidera”.

U Briselu naglašavaju da će predstojeći višegodišnji bužet EU biti ”srce” plana za ekonomski oporavak i da odgovor EU ”mora biti ambiciozan i srazmeran izazovima” u narednom periodu.

Opšta ocena je da su pandemija COVID19 i mere zatvaranja dovele EU u najtežu krizu od njenog nastanka.

Predloženi plan za ekonomski oporavak EU27 podrazumeva dodatna sredstva od 750 miljardi evra koja bi trebalo da se prikupe zaduživanjem EU na svetskom tržištu kapitala.

Predlog Komsije je da se od te sume 500 milijardi obezbedi za bespovratnu pomoć najteže pogođenim zemljama i regionim EU.

Dodatnih 250 milijardi bi trebalo da budu na raspolaganju u obliku zajmova.

Zemlje tzv juga, koje su pretrpele i najveće posledice COVID19, pozdravile su plan o zajedničkom zaduživanju ocenivši ga kao dokaz solidarnosti unutar Unije.

Zemlje tzv ”Severa”, već su se ranije usprotivile ideji o ”evropskim obveznicama” , a sada ukazuju da ”nije dobra stvar ” to što je samo trećina od 750 milijardi evra fonda za oporavak pokrivena kreditima dok su ostalo su subvencije.

Iako u Briselu inistriraju na tome da do dogovora o budežtu i planu za oporavak treba da dođe što pre, nema očekivanja da bi današnji sastanka mogao da donese više od razmene pozicija.

Sve oči su u već uprte ka Nemačkoj, koja od 1. jula preuzima predsedavanje Savetom EU, da u drugom delu godine posreduje u donošenju konsenzusa o zajedničkom višegodišnjem finansiranju i oporavku EU.

Pored razgovora o ”paketu za oporavak”, EU lideri bi trebalo tokom dana da razmotre i nastavak pregovora Brisela i Londona o budućim odnosima.

Predviđeno je da predsednica Evropske centralne Banke, Kristin Lagard predstavi liderima trenutnu ekonomsku situaciju.

Premijer Hrvatske Andrej Plenković bi trebalo da iznese i rezulatate šestomesećnog predsedavanja Hrvatske Savetom EU.